Ana Sayfa » Yayın Arşivi » Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Dergisi » 2007 » Bilateral Nazoalveolar Kist: Olgu Sunumu Ve Terapötik Yaklaşım
 

Bilateral Nazoalveolar Kist: Olgu Sunumu Ve Terapötik Yaklaşım

Uslu S., Ural A., Atilla M. H., Tezer M.

Nazoalveolar kistler, nadir görülen, gelişimsel yapılardır ve odontojenik kökenli değildirler. Genellikle sebep oldukları kozmetik sorunlar nedeniyle erken dönemde teşhis edilirler. Daha çok tek taraflı olarak ortaya çıkarlar. Otuz yaşında kadın hastada asimetirk ve iki taraflı olarak görülen alar dolgunluk nedeniyle yapılan inceleme sonucunda bilateral nazoalveolar kist olduğu saptandı. Hastanın öz geçmişinde travma, cerrahi müdahale veya doğumsal herhangi bir anomali yoktu. Sublabial yaklaşımla cerrahi girişim sonrası kistler her iki tarafta komplet olaark eksize edildi. Hasta, sorunsuz bir postoperatif dönem sonrası şu an 12.ay itibarıyla takip edilmektedir. Bu olgu sunumunda, nazoalveolar kistlerin etiyolojisi, klinik özellikleri ve tedavisi tartışılmıştır.

Bılateral Nasoalveolar Cyst: Case Report And Therapeutıc Approach

Uslu S., Ural A., Atilla M. H., Tezer M.

Nasoalveolar cysts are rare, developmental, non-odontogenic structures. They are usually diagnosed early since they result in cosmetic problems. These lesions are usually unilateral. Asymmetrical bilateral alar flare in the absence of a history of trauma, surgery, or congenital clefting followed by a thorough examination and imaging studies confirmed the diagnosis of bilateral nasoalveolar cyst in a 30-year-old female patient. Surgical excision was performed by sublabial approach. The patient had an uneventful postoperative period and no recurrence has been encountered in the follow-up during the past 12 months. In this report, the aetiology, clinical features and treatment of the condition is discussed.

Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Dergisi 2007-6(2)

KBB Dernek   | KBB Yeterlik Kurulu   | Kullanım Şartları
 LookUs & Online Makale