Ana Sayfa » Yayın Arşivi » Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Dergisi » 2007 » Tıkayıcı Uyku Apnesi Sendromunda Farmakoterapiler
 

Tıkayıcı Uyku Apnesi Sendromunda Farmakoterapiler

Ceylan A., Tutar H., Çelenk F.

Tıkayıcı uyku apnesi (TUA), sık karşılaşılan, özellikle kardiyovasküler sistem üzerindeki etkileri ile ciddi morbiditeye neden olan bir hastalıktır. CPAP (Continuous Positive Airway Pressure) oldukça etkili bir tedavi seçeneği olmasına rağmen, hastaların pek çoğu alternatif yöntemler aramaktadırlar. TUA tedavisinde pek çok ilaç üzerinde çalışmalar yapılmıştır. Bu ilaçların pek çoğu etkisiz bulunmuş ya da istenmeyen yan etkiler yaratmışlardır. TUA'nın patofizyolojisinin daha iyi anlaşılması ile ilaç tedavisinin belirli hastalarda fayda sağlayabileceği düşünülmektedir. Bu derlemede TUA tedavisinde etkili olabileceği düşünülen ilaçlar tartışılmaktadır.

Pharmacotherapıes In Obstructıve Sleep Apnea

Ceylan A., Tutar H., Çelenk F.

Obstructive sleep apnea (OSA) is a common disorder, causing considerable morbidity particularly because of its effects on cardiovascular system. Continuous positive airway pressure (CPAP) is extremely effective in the majority of patients but most patients would prefer an alternative. Various drugs have been investigated for the treatment of OSA. Most of the drugs have been found to be ineffective or have produced intolerable adverse effects. It seems likely that by better understanding the pathophysiology of OSA in individual patients, drug therapy might be beneficial in a certain group of patients.

Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Dergisi 2007-6(3)

Oca Tiroidektomi & Parotidektomi
İstanbul
31
2019
Şub Meniere Hastalığı
İzmir
5
2019
Şub Olgularla Rinoloji
Ankara
18
2019
Şub Östaki tuboplasti
İstanbul
21
2019
Kullanım Şartları
 LookUs & Online Makale