Ana Sayfa » Yayın Arşivi » Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Dergisi » 2008 » Nazal Pasaj Hacimlerinde Egzersize Bağımlı Değişimlerin Akustik Rinometri ile Ölçülmesi
 

Nazal Pasaj Hacimlerinde Egzersize Bağımlı Değişimlerin Akustik Rinometri ile Ölçülmesi

Çakmak Ö., Yazıcı A.C., Büyüklü F., Hızal E., Alkan N., Vardareli S., Çetin N.

Amaç: İzotonik fizik egzersiz sonrası nazal pasaj hacimlerinde oluşan değişimler 10 sağlıklı gönüllü erkek denek kullanılarak akustik rinometri ile değerlendirilmesi. Yöntem ve Gereçler : İstirahattaki nazal pasaj hacimleri akustik rinometri ile ölçülmüş, ardından koşu bandında 5 dakika hafif egzersiz, 5 dakika ağır egzersiz ve 10 dakika ağır egzersiz olmak üzere 3 farklı egzersiz protokolü uygulanmıştır. Egzersiz sonrası akustik rinometri ile nazal pasaj hacimleri egzersizden hemen sonra (0. dakika) ve her egzersiz protokolü sonrası 10., 20. ve 30. dakikalarda ölçülmüştür. Değişik egzersiz protokollerinden elde edilen değerler, birbirleri ve istirahat değerleri ile karşılaştırılmıştır. Bulgular: İzotonik fizik egzersizin deneklerin toplam nazal pasaj hacimlerinde 3 farklı egzersiz protokolünde de artışa neden olduğu, bu artışın egzersiz sonrası hemen başlayıp, yaklaşık 20 dakika sürdüğü tespit edilmiştir. Nazal pasaj hacimlerindeki artış, tüm protokollerde egzersiz sonrası 0. ve 10. dakikalarda belirgin ve istatiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Sonuç: Egzersizin süresinin ya da şiddetinin arttırılmasının bu artışa istatistiksel olarak anlamlı etkisinin olmadığı saptanmıştır.

Evaluation of Exercise Dependent Changes in Nasal Volume by Acoustic Rhinometry

Çakmak Ö., Yazıcı A.C., Büyüklü F., Hızal E., Alkan N., Vardareli S., Çetin N.

Objective: The effect of isotonic physical exercise on the nasal cavity volumes of 10 healthy volunteers was evaluated with acoustic rhinometry. Meterial and Methods: The nasal volumes at rest were measured for each individual, and the volunteers underwent 3 different exercise protocols; 5 minutes light, 5 minutes intense and 10 minutes intense. The nasal volumes were measured immediately after the end of exercise (0 minutes), and 10, 20 and 30 minutes after each exercise protocol. The nasal volumes obtained from each protocol were compared with each other and with the resting nasal volumes. Results: Isotonic physical exercise resulted in an increase in total nasal volumes and this effect lasted about 20 min after the end of each exercise protocol. The increase in total nasal volumes was found to be significant at 0 and 10 minutes after the cessation of each exercise protocol. Conclusion: Neither the increase in intensity nor the duration of the exercise had a significant effect to the course of the nasal response.

Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Dergisi 16/1 20-25

Oca Tiroidektomi & Parotidektomi
İstanbul
31
2019
Şub Meniere Hastalığı
İzmir
5
2019
Şub Olgularla Rinoloji
Ankara
18
2019
Şub Östaki tuboplasti
İstanbul
21
2019
Kullanım Şartları
 LookUs & Online Makale