Ana Sayfa » Yayın Arşivi » Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Dergisi » 2008 » Yetişkinlerde Dispne ve Hemoptizinin Nadir Bir Nedeni: Larinkste Sülük
 

Yetişkinlerde Dispne ve Hemoptizinin Nadir Bir Nedeni: Larinkste Sülük

Özdek A., Emir H., Kaptan K. Z.

Akut solunum sıkıntısının en önemli nedenlerinden biri, solunum yollarında yabancı cisim varlığıdır. Nadiren bu yabancı cisim, sülük gibi canlı bir varlık olabilir. Larinkste sülük varlığı hava yolu tıkanıklığına, ses değişikliğine ve kan tükürmeye sebep olur. Akut solunum sıkıntısının ayırıcı tanısında sülük yutulması, insanların özellikle kırsal alanlarda sık bulunan geleneksel su kaynaklarını, içme amacıyla kullandıkları ülkelerde akla gelmelidir. Kırsal alanlarda bu tür olaylar daha sıktır ve sülükler vücuda genellikle bu yoldan girerler. Tanıda ve sülüğün larinksten çıkarılmasında direk laringoskopi gereklidir, ve bu arada sülük vantuzlarıyla bulunduğu yere çok sıkı yapıştığından, uzaklaştırılması da özel dikkat ve itina gerektirir. Biz bu yazıda sülüğün insanda bulunduğu nadir bir yerleşimi bildiriyoruz.

An Unusual Cause of Adult Dyspnea and Hemoptysis: Leech Infestation of the Larynx

Özdek A., Emir H., Kaptan K. Z.

One of the major causes of acute respiratory distress is a foreign body in the respiratory tract. Rarely the foreign body may be a living object like a leech. The presence of a leech in the larynx gives rise to airway obstruction, change in the voice and spitting of blood. Leech infestations must be kept in mind in the differential diagnosis of unusual respiratory distress, especially in the countries where people use habitual drinking water from springs. This is quite common in rural areas, and leeches gain access into the body usually by this way. Direct laryngoscopy is essential both for diagnosis and removal of the leech in the larynx and removal of a leech requires special care and gentleness because it attaches strongly with its suckers. Here we report an unusual presentation of leech infestation of human body.

Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Dergisi 16 (3):138-140

Oca Tiroidektomi & Parotidektomi
İstanbul
31
2019
Şub Meniere Hastalığı
İzmir
5
2019
Şub Olgularla Rinoloji
Ankara
18
2019
Şub Östaki tuboplasti
İstanbul
21
2019
Kullanım Şartları
 LookUs & Online Makale