Ana Sayfa » Yayın Arşivi » Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Dergisi » 2008 » Dev Maksiller Sinüs Mukoseli: Olgu Sunumu
 

Dev Maksiller Sinüs Mukoseli: Olgu Sunumu

Yılmaz F., Yılmaz F., Yiğit B., Gürel K., Karaaslan K.

Mukosel paranazal sinüslerin yavaş büyüyen ve lokal olarak agresif seyreden lezyonudur. Paranazal sinüs mukoselleri en sık frontal ve etmoid sinüslerden kaynaklanırlar. Daha önce sino-nazal cerrahi geçirmemiş olan hastalarda kemik harabiyetine yol açan dev maksiller sinüs mukoselleri oldukça seyrek görülür. Progresif olarak çevreye doğru büyüyen bu lezyonlar kemik duvarda destrüksiyona yol açarak komşu anatomik yapılara uzanabilir. Semptomlar genellikle bu büyüyen kitlenin çevre dokulara yaptığı basıya bağlıdır. Bilgisayarlı tomografi en önemli tanı aracıdır. Maksiller sinüs mukosellerinin tedavisi cerrahidir. Bu yazıda 80 yaşında bir bayan hastada dev sol maksiller sinüs mukoseli olgusu sunulmuştur. Hastalığın hem ayırıcı tanısı hem de cerrahi tedavi seçenekleri sunulmuş ve literatür gözden geçirilmiştir.

Gıant Mucocele Of The Maxıllary Sınus: A Case Report

Yılmaz F., Yılmaz F., Yiğit B., Gürel K., Karaaslan K.

Mucocele is slow-growing and locally aggressive lesion of the paranasal sinuses. Mucoceles of the paranasal sinuses most commonly occur in the frontal, and ethmoidal sinuses. Giant maxillary sinus mucoceles causing bone destruction are highly rare in patients who have no previous history of sino- nasal surgery. A gradually enlarging lesion results in destruction of the wall of the sinus and extends to the encircling anatomic structures. Symptoms have a connection with this expansive lesion are generally secondary to its pressure effect on neighbouring structures. Computerized tomography is the principal device for the diagnosis. The treatment of maxillary sinus mucoceles is surgical. In this paper, we report the case of an 80 - year-old woman with giant mucocele of the left maxillary sinus. Both the differential diagnosis and the surgical treatment options are presented, and the literature is reviewed.

Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Dergisi 2008-7 (4)

Oca Tiroidektomi & Parotidektomi
İstanbul
31
2019
Şub Meniere Hastalığı
İzmir
5
2019
Şub Olgularla Rinoloji
Ankara
18
2019
Şub Östaki tuboplasti
İstanbul
21
2019
Kullanım Şartları
 LookUs & Online Makale