Ana Sayfa » Yayın Arşivi » Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Dergisi » 2009 » Nazal Ekstranodal Naturel Killer/ T-Hücreli Lenfoma: Olgu Sunumu
 

Nazal Ekstranodal Naturel Killer/ T-Hücreli Lenfoma: Olgu Sunumu

Ünal M., Vayısoğlu Y., Güçlütürk T., İsmi O.

Nazal ekstranodal tip NK/T-hücreli lenfoma (ENKTHL), önceleri letal midline lenfoma olarak bilinen, tipik olarak yüz orta hat yapılarında destrüksüyona neden olan nadir bir lenfoma türüdür. Lezyon sıklıkla nazal kavitede kitle olarak başlar ve burun tıkanıklığı, burun akıntısı, burun kanaması ve damakta ülser yakınmalarına neden olur. Bu olgu sunumunda 6 aydır burun tıkanıklığı ve damakta yara yakınması olan 52 yaşında erkek hasta değerlendirildi. Hastanın yapılan fizik muayenesinde sert damakta ülsere lezyonu ve nazal kaviteyi dolduran kitlesi mevcut idi. Nazal kaviteden ve sert damaktaki lezyondan alınan biyopsi sonucu ENKTHL olarak raporlandı. Hastaya radyoterapi ve kemoterapi tedavisi uygulandı ve takibe alındı.

Nasal Extranodal Natural Killer/ T-Cell Lymphoma: A Case Report

Ünal M., Vayısoğlu Y., Güçlütürk T., İsmi O.

Nasal type extranodal NK/T-cell lymphoma (ENKTCL), previously known as lethal midline granuloma is a rare type of lymphoma that typically causes destruction of the midface. The lesion usually arises in the nasal cavity, and presenting symptoms often include nasal obstruction, rhinorrhea, epistaxis, and ulcer of the palate. A 52-year-old man presented with a 6-month history of nasal obstruction and ulcer of the palate. Physical examination revealed ulcer of the hard palate and mass in the nasal cavity. Biopsies were performed from the nasal cavity and palatal region were resulted as ENKTCL. Radiotherapy and chemotherapy were performed and the patient was called follow-up.

Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Dergisi 17/3 125-128

KBB Dernek   | KBB Yeterlik Kurulu   | Kullanım Şartları
 LookUs & Online Makale