Ana Sayfa » Yayın Arşivi » Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Dergisi » 2009 » Faringo-Laringo-Özofajektomi Sonrası Dieulafoy Lezyonu
 

Faringo-Laringo-Özofajektomi Sonrası Dieulafoy Lezyonu

Yalçın E., Yalçın E., Akçayöz N., Hasdemir O. A., Büyükaşık O., Çöl C., Bozgeyik M.

Hipofarinks karsinomu nedeniyle faringo-laringo-özofajektomi gastrik pull-up yapılan hastada, operasyondan 16 ay sonra hematemez nedeniyle yapılan endoskopik incelemede faringo-gastrik anastomozun distalinde mide fundusunda Dieulafoy lezyonu (DL) saptandı. Endoskopik olarak heater probe termokoagülasyon ile hemostaz sağlandı. Bu işlemden 6 ay sonra tekrarlayan kanama aynı yöntemle durduruldu. Bir yıl sonra yeniden kanaması olan hastaya cerrahi girişim uygulandı ve kanama odağı sütüre edildi. Dieulafoy lezyonu etiyopatogenezinde birçok faktör suçlanmaktadır. Sunulan olgu gastrik pull-up sonrası bildirilen ilk Dieulafoy lezyonu olgusudur.

Dıeulafoy Lesıon After Pharyngo-Laryngo-Esophagectomy

Yalçın E., Yalçın E., Akçayöz N., Hasdemir O. A., Büyükaşık O., Çöl C., Bozgeyik M.

Dieulafoy lesion lesion was detected by endoscopic examination for haematemesis in gastric fundus, distal of the pharyngo- gastric anastomosis in a patient who had underwent to pharyngo-laryngo-esophajectomy gastric pull-up 16 months ago. Hemostasis was obtained endoscopically with heater probe thermocoagulations. At the 6th month of the follow up, recurrent bleeding was coagulated with the same procedure. Rebleeding occured a year after the second procedure,and focus of bleeding was sutured. There are many factors thought to be responsible for Dieulafoy lesion etiopathogenesis. According to our knowledge, this is the first case reported which Dieulafoy lesion occured following gastric pull up.

Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Dergisi 2009-8 (1)

KBB Dernek   | KBB Yeterlik Kurulu   | Kullanım Şartları
 LookUs & Online Makale