Ana Sayfa » Yayın Arşivi » Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Dergisi » 2010 » Paranazal Sinüs Relapslı Bir Akut Myeloid Lösemi Olgusu
 

Paranazal Sinüs Relapslı Bir Akut Myeloid Lösemi Olgusu

Dere H., Özcan M., Kulaçoğlu S., Özcan İ., Özdoğan F., Özdaş T.

Allojeneik kemik iliği transplantasyonu günümüzde lösemi ve lösemik relapsın tedavisinde tercih edilen yöntemlerden birisidir. Bu tedavi sonrası relaps genellikle kemik iliğinde olmasına rağmen, daha az sıklıkla ekstramedüller bölgelerde de olabilir. Bu hastaların tedavisinde kemoterapi, radyoterapi ve ikinci bir kemik iliği transplantasyonu kullanılabilmektedir. Bizim hastamızda yedi yıllık remisyon sonrası paranazal sinüsleri de içeren ekstramedüller relapslar izlenmiş, kemoterapi ile tam cevap alınmıştır. Akut miyeloid lösemili hastalarda akut sinüzit benzeri klinik ve radyolojik bulguların ekstramedüller relapsa işaret edebileceği de akılda tutulmalı, lezyonlar gerekirse biyopsi ile değerlendirilerek hastaların erken tanı ve tedavisi sağlanmalıdır.

An Acute Myeloid Leukemia Case with Paranasal Sinus Relapse

Dere H., Özcan M., Kulaçoğlu S., Özcan İ., Özdoğan F., Özdaş T.

Allogeneic bone marrow transplantation nowadays is one of preferred methods for the treatment of leukemia and leukemia relapse. Although these relapses generally occur in the bone marrow, they can less frequently be seen at the extramedullary sites. Chemotherapy, radiotherapy and a second bone marrow transplantation can be used for the treatment of these patients. After seven years of remission period, extramedullary relapses including the paranasal sinuses were observed in our patient, and chemotherapy was successful to completely eradicate the relapses. It must be kept in the mind that clinical and radiological symptoms of acute sinusitis can indicate extramedullary relapse in acute myeloid leukemia patients, and a biopsy must be obtained to achieve an early diagnosis and treatment.

Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Dergisi 18/3 116-118

Haz 5th ERA Summit on Asthma and Rhinitis
Belarus
11
2020
Eyl Meditrio 5
Girne, Kıbrıs
24
2020
Kullanım Şartları
 LookUs & Online Makale