Ana Sayfa » Yayın Arşivi » Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Dergisi » 2010 » Kronik Dispneye Sebep Olan Castleman Hastalığı: Olgu Sunumu
 

Kronik Dispneye Sebep Olan Castleman Hastalığı: Olgu Sunumu

Kutluhan A., Ural A., Yurttaş V., Berçin S., Onursever A.

Castleman hastalığı, boyun bölgesinde kitle ile karşımıza çıkabilen bir hastalıktır. Kronik dispne nedeniyle bronşial astım ön tanısı konulan ve uzun süredir tedavi almasına karşın şikayetlerinde kayda değer azalma olmayan hasta, boyunda kitle nedeniyle başvurmuştur. Yapılan tetkikler sonrası alt juguler bölgedeki kitlenin trakeaya bası yapmakta olduğu görülmüş, ince iğne aspirasyon biyopsi sonucu benign vasıflı olarak bildirilmiştir. Lezyon genel anestezi altında komplet olarak eksize edilmiş, histopatolojik olarak Castleman hastalığı olduğu rapor edilmiştir. Postoperatif dönemde hastanın dispne şikayetinde anlamlı bir gerileme olduğu saptanmıştır. Boyunda kitleye sebep olabilen bir hastalık olan Castleman hastalığı, çevre dokularda bası oluşturarak farklı semptomlara yol açabilmektedir.

Castleman's Dısease As A Cause Of Chronıc Dyspnea: Case Report

Kutluhan A., Ural A., Yurttaş V., Berçin S., Onursever A.

Castleman's diesase may cause neck mass. A patient complaining of chronic dyspnea had been treated with the presumptive diagnosis of bronchial asthma. However, her complaints did not subside after treatment. She applied to our clinic due to a mass in lower jugular region that was compressing the trachea. Fine needle aspiration biopsy was reported to be consisting of benign cytology. Complete excision of the mass was done under general anesthesia and the histopathologic assessment was consistent with Castleman's disease. Dyspnea was found to be almost totally relieved in the postoperative period. Castleman's disease may cause neck mass and result in various symptomatology due to compression of the surrounding structures.

Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Dergisi 2010-9 (1)

Kullanım Şartları
 LookUs & Online Makale