Ana Sayfa » Yayın Arşivi » Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Dergisi » 2011 » Nazal Kavitede Ektopik Diş: Olgu Sunumu
 

Nazal Kavitede Ektopik Diş: Olgu Sunumu

Micozkadıoğlu S.D., Erkan N. A.

Nazal kavitede ektopik diş oldukça nadir görülür. Etiyolojisi tam olarak bilinmemekle birlikte travma, enfeksiyon veya anormal gelişim gibi nedenler oluşumunda sorumlu tutulmaktadır. Otuz iki yaşında bayan hasta, yaklaşık bir aydır var olan kötü kokulu burun akıntısı yakınması ile polikliniğimize başvurdu. Yapılan nazal muayene sonucu sol nazal kavite tabanına yapışık diş ile uyumlu beyaz, sert bir yapı saptandı. Çekilen paranazal sinüs bilgisayarlı tomografi sonucu ektopik diş olduğu doğrulanan oluşum endoskopik yaklaşımla çıkarıldı. Nadir görülmesi ve intranazal kitlelerin ayırıcı tanısında düşünülmesi gerektiğinden, bu olgu literatür eşliğinde sunulmuştur.

Ectopic Tooth in the Nasal Cavity: Case Report

Micozkadıoğlu S.D., Erkan N. A.

Ectopic tooth in the nasal cavity is rare. Etiology is not clear but trauma, infection or abnormal growth are thought responsible from development. Thirty two-year-old female presented to our clinic with foul-smelling rhinorrhea. Examination of the nose revealed a white, hard mass which is consistent with tooth adherent to the floor of left nasal cavity. It was shown to be an ectopic tooth with computed tomography and it was removed with endoscopic approach. Since ectopic tooth is rarely seen in the nasal cavity and must be included in the differential diagnosis of intranasal masses, we presented this case with a review of the literature.

Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Dergisi 19/1 30-32

KBB Dernek   | KBB Yeterlik Kurulu   | Kullanım Şartları
 LookUs & Online Makale