Ana Sayfa » Yayın Arşivi » Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Dergisi » 2011 » Üçüncü Brankial Yarık Anomalisi: Olgu Sunumu
 

Üçüncü Brankial Yarık Anomalisi: Olgu Sunumu

Ayçiçek A., Okur E., Aktepe F., Okur N., Yücedağ F.

Brankial anomaliler embriyonel gelişim sırasında brankial yarıkların anormal gelişimine bağlı meydana gelmektedir. Brankial anomaliler, kist, sinüs ve fistül şeklinde olabilir. Üçüncü ve dördüncü brankial yarık anomalileri çok nadir görülmektedir ve tanısal güçlüklere yol açmaktadır. Biz bu yazıda üçüncü brankial yarık kisti olan bir olgu sunuyoruz. Kırk bir yaşındaki bayan hasta 5-6 yıldır olan yutkunmakla ağrı ve boğaz ağrısı şikayetiyle polikliniğimize başvurdu. Bu yazıda, nadir görülmeleri nedeni ile zaman zaman tanısal güçlüklere yol açan üçüncü ve dördüncü brankial yarık anomalileri, ilgili literatür eşliğinde tartışıldı.

Third Branchial Cleft Anomaly: A Case Report

Ayçiçek A., Okur E., Aktepe F., Okur N., Yücedağ F.

Branchial anomalies arise from the abnormal development of the branchial apparatus during embryogenesis. Branchial anomalies may present in the form of a cyst, sinus or fistula. The third and fourth branchial cleft anomalies are uncommon and may cause diagnostic difficulties. In this report, we present a case of third branchial cleft cyst. A 41-year-old woman was admitted to our out-patient clinic with the complaints of sore-throat and odinophagia for 5-6 years. In this report, 3rd and 4th branchial cleft cysts, sometimes causing diagnostic difficulties as being uncommon disorders, were discussed in the light of the related literature.

Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Dergisi 19/3 160-163

KBB Dernek   | KBB Yeterlik Kurulu   | Kullanım Şartları
 LookUs & Online Makale