Ana Sayfa » Yayın Arşivi » Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Dergisi » 2013 » Nazolabial Kistin İliak Kemik ile Obliterasyon ve Rekonstrüksiyonu
 

Nazolabial Kistin İliak Kemik ile Obliterasyon ve Rekonstrüksiyonu

Şahin F., Şatır T., Güney R.

Nazolabial kistlerin tedavisi, non-odontojenik orijinli ve ekstra-osseöz yerleşimli olmaları nedeniyle genellikle cerrahi rezeksiyondan oluşmaktadır. Buna karşın olgumuzdaki gibi maksiler sinüs kemik duvarında destrüksiyon yapıp, sinüs antrumuna kadar uzanan oldukça ileri boyutlardaki nazolabial kistlerde sadece rezeksiyon yeterli olmamaktadır. Post-op oro-antral fistül gelişmemesi ve hastanın dental protezlerini daha rahat kullanabilmesi için kist kavitesinin rekonstrüksiyonu da gerekmektedir. İliak kemik, kortikal ve spongioz kemik içermesi nedeniyle rekonstrüksiyonda kullanılabilecek iyi bir seçenektir.

Obliteration and Reconstruction of Nasolabial Cyst with Iliac Bone Graft

Şahin F., Şatır T., Güney R.

Usually treatment of the nasolabial cyst consists of surgical resection due to its non-odontogenic origin and extra-osseous localization. However, as in our case, for a large sized nasolabial cyst that caused bony destruction which reached the maxillary sinus antrum, surgical resection is not sufficient. Iliac bone is a good choice for reconstruction because it contains cortical and cancellous bone.

Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Dergisi 21 (3):104-7, 2013

Kullanım Şartları
 LookUs & Online Makale