Ana Sayfa » Yayın Arşivi » Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Dergisi » 2013 » Yutma Güçlüğünün Nadir Bir Nedeni: Forestier Hastalığı
 

Yutma Güçlüğünün Nadir Bir Nedeni: Forestier Hastalığı

Somuk B.T., Soyaliç H., Gökçe E., Koçak C., Ayan E., Çalışkan T.

Forestier hastalığı olarak da bilinen difüz idiyopatik iskelet hiperostozisi (DİİH) paravertebral ligaman ve kasların osifikasyonu sonucu ortaya çıkan vertebral osteofit oluşumları ile karakterizedir. Bu yazıda ileri derecede yutma güçlüğü şikayeti olan ve DİİH tanısı alan 83 yaşında erkek hasta sunulmuştur. Özellikle yaşlı hastalarda yutma güçlüğünün nedeninin DİİH’de olabileceğine dikkat çekmek için bu olgu sunulmuş ve literatür gözden geçirilmiştir.

A Rare Cause of Dysphagia: Forestier's Disease

Somuk B.T., Soyaliç H., Gökçe E., Koçak C., Ayan E., Çalışkan T.

Diffuse idiopathic skeletal hyperostosis(DISH) also known as Forestier's disease caused by ossification of the paraverteb vertebral ligament is characterized by the formation of osteophytes. In this article, Us presented 83-year-old male with DISH, who are suffers from severe dysphagia. In particular, the cause of dysphagia in older patients might be DISH disease so this casewas called to attention and the literature was reviewed.

Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Dergisi 21 (3):129-33

KBB Dernek   | KBB Yeterlik Kurulu   | Kullanım Şartları
 LookUs & Online Makale