Ana Sayfa » Yayın Arşivi » Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Dergisi » 2013 » Endoskopik Sinüs Cerrahisi Sonrası Beklenmeyen Retina İçi Kanama: Olgu Sunumu
 

Endoskopik Sinüs Cerrahisi Sonrası Beklenmeyen Retina İçi Kanama: Olgu Sunumu

Güngör A., Erkul E., Çakır A., Ünal M. H.

İntraretinal kanama endoskopik sinüs cerrahisinin beklenen bir komplikasyonu değildir ve ameliyat sonrasında cerrahın kafasını karıştırabilir. Hastamız 54 yaşında kadın olup baş ağrısı şikâyeti ile başvurdu ve fizik muayenesinde frontal sinüzit ve orta meada polibe oluşumlar tespit edildi. Hastanın bir kez endoskopik sinüs cerrahisi ameliyatı hikâyesi vardı. Hastaya bilateral endoskopik polipektomi ve sol frontal sinüs balon sinoplasti başarı ile uygulandı.Ameliyatta herhangi bir komplikasyon olmadı. Ancak hasta ameliyattan hemen sonra görme azlığından şikâyet etti. Sağ göz fundus muayenesinde foveada retina içi kanama saptandı. Hastanın görme kaybının düzelmesi için sırası ile göz içi steril gaz enjeksiyonu ve vitrektomi ameliyatları uygulandı. Hastanın ameliyat sonrası 3. ayda görmesi düzeldi. İntraretinal kanama ameliyata direk bağlı değildi fakat kanamanın tansiyon oynamaları, uyandırma aşamasındaki öğürme ve vagal uyarı gibi nedenlerle meydana gelen intraarteryel basınç artışına bağlı olabileceği düşünüldü. Cerrahın endoskopik sinüs cerrahisi sırasında ve sonrasındaki uyandırma döneminde dikkatli ve her tür komplikasyona hazırlıklı olması gerektiği sonucuna varıldı.

Unexpected Intraretinal Hemorrhage After Endoscopic Sinus Surgery: Case Report

Güngör A., Erkul E., Çakır A., Ünal M. H.

Intraretinal hemorrhage is not an expected complication of endoscopic sinus surgery and it may confuse the surgeon in postoperative period. A 54-yearold female patient was admitted to our clinic with a complaint of headache and frontal sinusitis and polyp formations in the middle meatus were detected in physical examination. The patient had a history of previous endoscopic sinus surgery. Bilateral endoscopic polypectomy and the left frontal sinus balloon sinuslasty were performed with success. No complication was observed during surgery. The patient complained of blurred vision immediately after surgery. In order to treat the patient's visual loss, vitrectomy and intraocular sterile gas injection surgery was performed. The patient has no visual loss complaint at postoperative third month. Intraretinal hemorrhage is not directly due to surgery but blood pressure fluctuations, retching during awakening period at surgery and vagal stimulation may be the reasons. Therefore, the surgeon must be careful during endoscopic sinus surgery and the reanimation period after surgery.

Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Dergisi 21 (1):17-21

Haz ERA International Symposium on Asthma and Rhinitis
Sicily
13
2019
Eki Medi Trio 4
Cratos Premium Hotel - Girne KKTC
3
2019
Kullanım Şartları
 LookUs & Online Makale