Ana Sayfa » Yayın Arşivi » Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Dergisi » 2014 » Krikofaringeal Disfonksiyon İçin Endoskopik Cerrahi: Transoral Botulinum Toksini Enjeksiyonu ve Transoral Lazer..
 

Krikofaringeal Disfonksiyon İçin Endoskopik Cerrahi: Transoral Botulinum Toksini Enjeksiyonu ve Transoral Lazer..

Özgürsoy O. B., Özgürsoy S.K., Demir N., Muz E. S:

Krikofaringeal Disfonksiyon İçin Endoskopik Cerrahi: Transoral Botulinum Toksini Enjeksiyonu ve Transoral Lazer Krikofaringeal Miyotomi Krikofaringeal disfonksiyon hastanın oral alımını kısıtladığında ciddi tıbbi ve sosyal sorunlara neden olabilir ve hastanın yaşam kalitesini düşürebilir. Bu nedenle semptomatik olan tüm hastalarda cerrahi tedavi endikasyonu vardır. Bu çalışmada krikofaringeal disfonksiyon tedavisinde uygulanan güncel ve minimal invazif endoskopik cerrahi teknikler sunuldu. Bu tekniklerden transoral endoskopik lazer krikofaringeal miyotomi ülkemizde ilk kez kliniğimizde uygulanmış olabilir.

Endoscopic Surgery for Cricopharyngeal Dysfunction: Transoral Injection of Botulinum Toxin and Transoral Laser..

Özgürsoy O. B., Özgürsoy S.K., Demir N., Muz E. S:

Endoscopic Surgery for Cricopharyngeal Dysfunction: Transoral Injection of Botulinum Toxin and Transoral Laser Cricopharyngeal Myotomy When cricopharyngeal dysfunction limits oral intake of a patient, it may cause serious medical and social problems, and decreases quality of life. Hence, surgical treatment is indicated in all symptomatic patients. Current and minimal invasive endoscopic surgical techniques performed in the treatment of cricopharyngeal dysfunction are presented in this study. Transoral endoscopic laser cricopharyngeal myotomy presented in this study may be the first in Turkey.

Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Dergisi 22 (1):9-13

KBB Dernek   | KBB Yeterlik Kurulu   | Kullanım Şartları
 LookUs & Online Makale