Ana Sayfa » Yayın Arşivi » KBB İhtisas Dergisi » 1996 » Vertikal Parsiyel Larenjektomilerin Epiglottik Pull-Down Ve Rotary Door Flep İle Rekonstrüksiyonu
 

Vertikal Parsiyel Larenjektomilerin Epiglottik Pull-Down Ve Rotary Door Flep İle Rekonstrüksiyonu

Demireller A., Dursun G., Vural E., Saatçi M.

Frontolateral vertikal parsiyel larenjektomilerde oluşan larengeal defektin rekonstrüksiyonu ile postoperatif dönemde daha iyi bir ses kalitesi, daha erken dekanülasyon ve yutma fonksiyonu restorasyonu amaçlanır. Larenks iskeletinin rekonstrüksiyonu için serbest cilt, kas, fasya, kemik, kartilaj ve perikondrium gibi materyaller kullanılmakla birlikte bu materyallerde nekroz ve dislokasyon şansı fazladır. Larenks defektlerinin rekonstrüksiyonu için tanımlanmış olan yöntemlerden bipediküllü sternohyoid myokutan flep (rotary door flep-RDF) ile epiglottik pull-down (EPD) tekniklerinin nekroz ve dislokasyon şans-larının düşük olduğu bildirilmiştir. Bu çalışmada fronto-lateral larenjektomi sonrası epiglottik pull-down (EPD) ile rekonstrüksiyon uygulanan üç ve EPD ile birlikte bipedi-küllü sternohyoid myokutan flep (RDF) ile rekonstrüksiyon uygulanan bir hastanın sonuçları ile rekonstrüksiyon teknikleri anlatılmaktadır.

Use Of Epıglottıc Pull-Down And Rotary Door Flap In Vertıcal Partıal Laryngectomy

Demireller A., Dursun G., Vural E., Saatçi M.

Reconstruction of the laryngeal defect following frontolateral vertical partial laryngectomy may provide a better quality of voice and swallowing, and early decannulation. Many reconstruction materials are used, such as mucosa, skin, muscle, cartilage, bone, fascia and perichondrium. Major problems arising from these reconstruction materials are dislodgement and necrosis. It is reported that reconstruction of laryngeal defects using epiglottic pull-down technique and bipedicled sternohyoid myocutaneous flap (rotary door flap-RDF) have several advantages and less likelihood of causing dislodgement and necrosis. In this article the technique and results of larygeal reconstruction using epiglottic pull-down (EPD) in three patients and bipedicled sternohyoid myocutaneous flap together with EPD in one patient are presented.

KBB İhtisas Dergisi 3-3 674-677

KBB Dernek   | KBB Yeterlik Kurulu   | Kullanım Şartları
 LookUs & Online Makale