Ana Sayfa » Yayın Arşivi » KBB İhtisas Dergisi » 2000 » Reküren Sialadenit-Sialolitiazis Tablosuyla Başvuran Hastada Submandibular Kavernöz Hemanjiom
 

Reküren Sialadenit-Sialolitiazis Tablosuyla Başvuran Hastada Submandibular Kavernöz Hemanjiom

Aktaş D., Özturan O., Çokkeser Y., Öncel S.

Submandibular bölgeye lokalize kavernöz hemanjiomlar son derece nadir görülür. Reküren sialadenitsialolitiazisin tipik klinik ve radyolojik (düz radyogram ve ultrasonogram) bulguları ile başvuran dokuz yaşındaki bir erkek çocukta submandibular bir şişlik ve içerisinde tükürük beıi taşını andıran soliter ve radyopak bir lezyon saptandı. Submandibular bölgeye lokalize kitlenin eksizyonu ile elde edilen materyalin histopatolojik incelenmesi sonucunda kavernöz hemanjiom olduğu belirlendi. Bu olgu sunumunda submandibular bölgeye yerleşimli lezyonların ayırıcı tanısına kavernöz hemanjiomun da dahil edilmesi vurgulanmıştır.

Cavernous Hemangioma Simulating Recurrent Sialadenitis-Sialolithiasis

Aktaş D., Özturan O., Çokkeser Y., Öncel S.

Cavernous hemangiomas localized in the submandibular area are very rare. A nine-year-old boy presented with clinical and radiologic signs of recurrent sialadenitis and sialolithiasis as suggested by both by plain radiogram and ultrasonography. A radiopaque, solitary and nodular phlebolith mimicking a salivary calculus was detected. Following submandibular mass excision, hi_opathologic examination of the specimen was reported to be a cavernous hemangioma. This cage report draws attention to the possibility of occurrence of a cavernous hemangioma in such a location and emphasizes its presentation resembling sialadenitis and sialolithiasis.

KBB İhtisas Dergisi 7-1 62

Kullanım Şartları
 LookUs & Online Makale