Ana Sayfa » Yayın Arşivi » KBB İhtisas Dergisi » 2000 » Nadir Rastlanan Üst Dudak Anomalili İki Olgu: Doğumsal Çift Dudak
 

Nadir Rastlanan Üst Dudak Anomalili İki Olgu: Doğumsal Çift Dudak

Kara C. O., Gökalan İ.

Doğumsal çift dudak deformitesi nadir bir anomalidir. Hasta ağzını açtığı zaman yatay bir yarıkla bölünmüş çift vermilian hattı ortaya çıkar. Etyolojisi embiriyolojik kökenlidir. Bu anomalinin oluşma sıklığı ve ailesel geçişi bilinmemektedir. Bu makalede çift dudak deformitesi olan iki erkek hasta sunulmaktadır. Olguların birinde, daha önce yayınlanan olgulardan farklı olarak, aile hikayesinde babada da aynı anomali mevcuttu.

Two Cases with Rare Anomaly of the Upper Lip: Congenital Double Lip

Kara C. O., Gökalan İ.

Congenital double lip deformity is a rare anomaly. A double vermilion border is apparent when the mouth is opened, with a transverse furrow between the two borders. The etiology is of embryologic origin. Its frequency is not known and familial inheritance has not been reported. In this report two male patients with double lip deformity are presented, with one case being different from those previously reported in that his father had the same anomaly.

KBB İhtisas Dergisi 6-2 234

KBB Dernek   | KBB Yeterlik Kurulu   | Kullanım Şartları
 LookUs & Online Makale