Ana Sayfa » Yayın Arşivi » KBB İhtisas Dergisi » 2001 » Sportif SCUBA Dalıcılarında KBB Sorunları, Tedavileri Ve Korunma Yolları
 

Sportif SCUBA Dalıcılarında KBB Sorunları, Tedavileri Ve Korunma Yolları

Taş A., Uzun C., Yağız R., Çiçek F., İnan N.

Amaç: SCUBA dalıcılarında ortaya çıkan KBB sorunları ve bu sorunlardan korunma ve tedavi yolları değerlendirildi. Çalışma Planı ve Yöntemler: Dalışa engel bir patoloji bulunmayan 37 sportif SCUBA dalıcı (8 kadın, 29 erkek; ort. yaş 26; dağılım 19-38) izlendi ve takiplerde saptanan dalışa bağlı patolojiler değerlendirildi. Bu dalış patolojileri ve dalış sırasındaki nedenler analiz edildi. Bulgular: Yapılan 1941 dalışın sadece 60'lnda (%3.1), çoğu hafif düzeylerde olan dalışa bağlı 65 patoloji saptandı. Bunların büyük çoğunluğu (%94) KBB alanına girmekteydi. En sık. iniş fazındaki orta kulak barotravması (%55) görüldü. Nezleli iken yapılan 16 dalışın 14'ünde orta kulak barotravması oluştu. Sadece bir dalıcıda, iç kulak barotravması sonucu kalıcı çınlama gelişti; diğer bütün patolojiler sekelsiz düzeldi. Sonuç: Dikkatli muayene ile uygun eğitim ve tedbirler alındığında sportif SCUBA dalıcılığının oldukça güvenli bir spor olduğu sonucuna varıldı.

Otorhinolaryngological Problems İn SCUBA Divers, Treatment And Prevention Methods

Taş A., Uzun C., Yağız R., Çiçek F., İnan N.

Objectives: We evaluated otorhinolaryngologic problems occurring in SCUBA divers and pertinent preventiye measures. Design and Methods: Thirty-seven divers (8 women, 29 men; mean age 26 years; range 19 to 38 years) without any prior contraindications to diving were prospectively followed and the problems asso. ciated with diving were analyzed. Results: A total of 1941 dives was performed, during which 65 diving-related problems occurred in only 60 dives (3.1 %). Most of these problems were mild and in the field of otorhinolaryngology (94%). Middle ear barotrauma during descend was the most common (55%). Of these. 14 occurred during 16 dives. with divers having an upper respiratory tract infection. All diving-related problems improved, except in one diver, who developed permanent tinnitus due to inner ear barotrauma. Conclusion: it was concluded that SCUBA diving was a safe activity provided that a caretul pre-diving exam. ination is made and appropriate precautions are taken.

KBB İhtisas Dergisi 8-4 281

Haz ERA International Symposium on Asthma and Rhinitis
Sicily
13
2019
Eki Medi Trio 4
Cratos Premium Hotel - Girne KKTC
3
2019
Kullanım Şartları
 LookUs & Online Makale