Ana Sayfa » Yayın Arşivi » KBB İhtisas Dergisi » 2005 » Aurikulada Dermatofibroma Eşlik Eden Perforan Dermatoz: Olgu Sunumu
 

Aurikulada Dermatofibroma Eşlik Eden Perforan Dermatoz: Olgu Sunumu

Aydın E., Özgirgin O.N., Bilezikçi B., Vardareli Ö.S.

Dermatofibrom sık karşılaşılan benign yumuşak doku tümörlerinden biri olmasına rağmen yüzde çok nadir görülür. Perforan dermatoz ise ortasında çökük bir alan ve keratotik bir tıkacın olduğu 1-10 mm boyutlarında papül ya da nodüllerdir. Seksen iki yaşında bir kadın hastada sol aurikulanın arka yüzünde, 0.8 cm çapında, üzeri hiperkeratotik, etrafı eritemli, çevreye infiltre olmayan papüler lezyon görüldü. Total eksizyonel biyopsi ile çıkarılan lezyon dermatofibrom ve perforan dermatoz ile uyumlu bulundu. Hastanın izleminde nüks bulgusuna rastlanmadı. Ulaşılabilen Türkçe ve İngilizce literatürde dermatofibrom ile birlikte görülen perforan dermatoz olgusuna rastlanmamıştır.

Dermatofibroma Accompanied By Perforating Dermatosis In The Auricle: A Case Report

Aydın E., Özgirgin O.N., Bilezikçi B., Vardareli Ö.S.

Although dermatofibroma is one of the most common soft tissue tumors, it is rarely seen in the face. Perforating dermatosis is characterized by papulonodules measuring 1-10 cm, with a central cup-shaped epidermal depression filled with a keratotic plug. An 82-year-old woman presented with a hyperkeratotic erythematous papular lesion, 0.8 cm in diameter, on the posterior side of the left auricle, showing no infiltration to the peripheral tissues. Total excisional biopsy was performed, which showed dermatofibroma accompanied by perforating dermatosis. No recurrence was detected during her follow-up. Our literature search did not yield any reported case of dermatofibroma accompanied by perforating dermatosis.

KBB İhtisas Dergisi 2005;15(3-4):83-86

Kullanım Şartları
 LookUs & Online Makale