Ana Sayfa » Yayın Arşivi » KBB İhtisas Dergisi » 2006 » Dış Kulak Yolunda Kistik Lezyon Olarak Görülen Kondroid Syringoma
 

Dış Kulak Yolunda Kistik Lezyon Olarak Görülen Kondroid Syringoma

Karnwal A., Pakalapatı S., Tzıfa K., Raut V.

Dış kulak yolunun kondroid syringoması, tükürük bezlerinin pleomorfik adenomunun ciltteki karşılığı olan, nadir, genellikle sert veya polipoid yapıda bir tümördür. Bu yazıda, dış kulak yolunda, içi sıvı dolu bir kistle başvuran 40 yaşındaki bir erkek hastada görülen, oldukça nadir bir kondroid syringoma sunuldu. Klinik ve radyolojik incelemeler, lezyonun annulusa kadar tüm dış kulak yolunu doldurduğunu gösterdi. Kistik lezyonun tamamı üzerindeki ciltle birlikte çıkarıldı. Ameliyat sonrası dönemde herhangi bir sorunla karşılaşılmadı.

Chondroid Syringoma Of The External Ear Canal Presenting As A Cyst

Karnwal A., Pakalapatı S., Tzıfa K., Raut V.

Chondroid syringoma of the external ear canal is a rare, usually firm or polypoid tumor, representing the cutaneous counterpart of pleomorphic adenoma of salivary glands. We report an very rare case of chondroid syringoma in a 40-year-old man, who presented with a fluid-containing cyst in the external ear canal. Clinical and radiological examinations showed involvement of the whole external canal to the annulus. The cystic lesion was totally excised along with the overlying skin. The postoperative course was uneventful.

KBB İhtisas Dergisi 2006;16(2):80-82

Şub İstanbul KBB BBC Uzmanları derneği ve TKBBV Ortak Bilimsel Toplantısı
İstanbul Marriott Hotel Asia
21
2018
Mar Sistematik Makale Yazımı Eğitimi
İstanbul
10
2018
Nis 3. İLKBAHAR TOPLANTISI
Belek/Antalya
12
2018
Ağu 3.ERA-SUMMIT
Kiev/Ukrayna
28
2018
KBB Dernek   | KBB Yeterlik Kurulu   | Kullanım Şartları
 LookUs & Online Makale