Ana Sayfa » Yayın Arşivi » KBB İhtisas Dergisi » 2006 » Enoftalminin Düzeltilmesi Için Alternatif Bir Yaklaşım: Derin Lateral Orbita Girişimi
 

Enoftalminin Düzeltilmesi Için Alternatif Bir Yaklaşım: Derin Lateral Orbita Girişimi

Tümerdem B., Kuran İ.

Orbita tabanı kırıklarından sonra yetersiz kemik rekonstrüksiyonuna bağlı orbita volümünde artış enoftalmiye yol açabilir. Enoftalmi için bir diğer neden ise orbita volüm kaybıdır. Geçirdiği travma ve bunu izleyen üç ameliyat sonrası orbita çevresi deformiteleri nedeniyle başvuran 33 yaşındaki kadın hastanın muayenesinde, enoftalmi, vertikal yönde distopi ve ''lateral scleral show'' deformitesi saptandı. Birinci seansta kraniyal kemik grefti ile orbita tabanı güçlendirilerek vertikal distopi düzeltildi. Enoftalminin istenen ölçülerde düzelmemesi nedeniyle derin lateral orbital duvar yaklaşımı kullanılarak orbita volümü artırıldı. Ameliyat sonrası dönemde, buz tatbiki ile kontrol altına alınan ödem dışında hastanın herhangi bir yakınması olmadı.

An Alternative Method For The Correction Of Enophthalmos: Deep Lateral Orbital Approach

Tümerdem B., Kuran İ.

Both increased orbital volume due to inadequate orbital floor reconstruction and loss of orbital volume may result in enophthalmos. Enophthalmos, vertical dystopia, and ''lateral scleral show'' deformity were detected in a 33-year-old female patient who presented with periorbital deformities after three operations for the correction of traumatic zygomatic fracture. First, vertical dystopia was repaired by reinforcing the orbital base with cranial bone grafting. Since enophthalmos was not successfully corrected, orbital volume augmentation was performed using the deep lateral wall through an upper eyelid crease incision. The only postoperative complaint was edema which was controlled by application of ice.

KBB İhtisas Dergisi 2006;16(4):189-192

Kullanım Şartları
 LookUs & Online Makale