Ana Sayfa » Yayın Arşivi » KBB İhtisas Dergisi » 2007 » Parafarengeal bölgenin dev nörofibromasına transoral yaklaşım: Olgu sunumu
 

Parafarengeal bölgenin dev nörofibromasına transoral yaklaşım: Olgu sunumu

Üçüncü H., Altaş E., Gürsan N.

Parafarengeal bölge nörofibromaları bütün parafarengeal bölge neoplazilerinin %2’sinden azını oluşturur. Horlama ve burun sol kısım tıkanıklığı olan 38 yaşında erkek hastanın öyküsünde sütlü kahverengi lekeler ve çok sayıda dev cilt nörofibroması vardı. Farengeal endoskopik muayenede, epiglot alt kenarına kadar uzanan ve sol farengeal bölgeyi mediale doğru yaklaşık 5 cm iten, sıkı yapıda, nabazan vermeyen submukozal dev bir kitle görüldü. Tümöral yapı transoral eksizyonla çıkarıldı ve herhangi bir komplikasyon gelişmedi. Histopatolojik ve immünohistokimyasal incelemede tümörün nörofibroma olduğu görüldü.

Transoral approach to a huge neurofibroma of the parapharyngeal space: a case report

Üçüncü H., Altaş E., Gürsan N.

Neurofibroma of the parapharyngeal space accounts for less than 2% of all parapharyngeal space neoplasms. A 38-year-old man presented with complaints of snoring and left-sided nasal obstruction. Medical history also revealed numerous huge skin neurofibromas and multiple café au lait spots all over the body. Pharyngeal endoscopic examination disclosed a firm, nonpulsatile submucosal mass, pushing the left pharyngeal region approximately 5 cm medially, and extending to the inferior part of the epiglottis. The tumor was removed by transoral excision without any subsequent complications. Histological and immunohistochemical examinations revealed a neurofibroma.

KBB İhtisas Dergisi 2007;17(1):58-62

KBB Dernek   | KBB Yeterlik Kurulu   | Kullanım Şartları
 LookUs & Online Makale