Ana Sayfa » Yayın Arşivi » KBB İhtisas Dergisi » 2007 » Sublingual Dermoid Kistler İçin Alternatif Bir Cerrahi Yaklaşım: Olgu Sunumu
 

Sublingual Dermoid Kistler İçin Alternatif Bir Cerrahi Yaklaşım: Olgu Sunumu

Şanlı A., Eken M., Bozkurt Z., Evren C.

Kırk iki yaşında kadın hasta ağız tabanında ağrısız kitle yakınmasıyla kliniğimize başvurdu. Hasta, kitlenin 40 yıldır var olduğunu ve son bir yıldır büyüdüğünü belirtti. Muayenede yaklaşık 5x4 cm boyutlarında kitle görüldü. Şişlikten yapılan aspirasyon materyalinin incelemesi sonucu lezyonun kist olduğu anlaşıldı. Süperior tabanlı "U" şeklinde flep ile kistik yapı çıkarıldı. Histopatolojik incelemede kist duvarının çok katlı yassı epitelle döşendiği görüldü. İyi görüş sağladığı için oral mukozayı koruyan ve lingual sinir ve submandibular duktusa zarar vermeyen bu yöntem alternatif bir cerrahi yaklaşım olabilir.

An Alternative Surgical Approach For Sublingual Dermoid Cysts: A Case Report

Şanlı A., Eken M., Bozkurt Z., Evren C.

A 52-year-old woman presented with a painless swelling in the floor of the mouth. She stated that it had existed there for 40 years and had undergone a gradual enlargement within the past year. Examination showed a mass, 5x4 cm in size. An aspiration from the lesion revealed a cyst. The lesion was removed by a U-shaped superior based flap. Histopathological examination showed stratified squamous epithelium lining the cystic lumen. This technique can be an alternative approach in such lesions because it protects the oral mucosa by providing good exposure, and prevents injury to the lingual nerve and submandibular duct.

KBB İhtisas Dergisi 2007;17(3):176-178

Ağu 3.ERA-SUMMIT
Kiev/Ukrayna
28
2018
Eki MEDITRIO 3
Girne/KKTC
4
2018
Nis 4. İlkbahar Toplantısı
Antalya
18
2019
Haz ERA International Symposium on Asthma and Rhinitis
Sicily
13
2019
KBB Dernek   | KBB Yeterlik Kurulu   | Kullanım Şartları
 LookUs & Online Makale