Ana Sayfa » Yayın Arşivi » KBB İhtisas Dergisi » 2009 » Karotis arter invazyonu gösteren dev servikal lipoma: Olgu sunumu
 

Karotis arter invazyonu gösteren dev servikal lipoma: Olgu sunumu

Ağırdır B.V., Derin A.T., Güney K., Erdoğan A., Turhan M.

Lipomalar herhangi bir yerleşimde olabilen ve en sık görülen benign tümörlerdendir. Baş boyun lipomaları hakkında literatür bilgileri sınırlıdır ve başlıca veriler olgu sunumu şeklindedir. Lipomalar nadir olarak dev boyutlara ulaşabilir veya iskelet kası başta olmak üzere çevre dokuları invaze edebilir ve bu durumda infiltran lipomalar olarak adlandırılırlar. Bu makalede, -bildiğimiz kadarıyla literatürde ilk olarak- karotis arter invazyonu gösteren bir dev lipoma olgusunda karotis arteri greftleyerek uyguladığımız tanı ve tedavi protokolü, literatür eşliğinde sunuldu.

Giant cervical lipoma invading carotid artery: a case report

Ağırdır B.V., Derin A.T., Güney K., Erdoğan A., Turhan M.

Lipomas are one of the most frequently encountered benign tumors in any location. There is limited information about head and neck lipomas in the litetature and most data is in the form of case reports. Lipomas can rarely reach gigantic sizes and can invade surrounding tissues, especially skeletal muscles, and in this case they are called infiltrating lipomas. In this manuscript we report a case of cervical giant lipoma surrounding and infiltrating the common carotid artery which was treated by grafting carotid artery, and our diagnostic work-up and treatment procedure are discussed in the light of the literature.

KBB İhtisas Dergisi 2009;19(1):28-31

Kullanım Şartları
 LookUs & Online Makale