Ana Sayfa » Yayın Arşivi » KBB İhtisas Dergisi » 2010 » Modifiye askı snoreplastisi: Çift üçgen şekilli sütür uvulopalatopeksi
 

Modifiye askı snoreplastisi: Çift üçgen şekilli sütür uvulopalatopeksi

Hafız G., Enöz M., İnançlı M., Lapena F. J.

Orta şiddetli obstrüktif uyku apne sendromu (OUAS)’nun tedavisinde, yumuşak damağa yönelik uvulopalatofarengoplasti ve lazer yardımlı uvulopalatoplasti ameliyatlarından sonra, daha az morbiditesi olan ve ayaktan tedavi edilen hastalara da uygulanabilen, velofarengeal ve mukozal fonksiyonları daha az etkileyen palatal germe ameliyatları tanımlanmıştır. Orta şiddetli OUAS hastalarına uygulanabilecek yeni bir yöntem olarak modifiye sütür uvulopalatopeksi işlemi basit, minimal invaziv ve etkilidir. Bu makalede daha önce literatürde tanımlanmış olan sling snoreplasty yönteminin modifiye edilmiş formu iki olgu eşliğinde sunuldu.

Modified sling snoreplasty: double triangle shaped suture uvulopalatopexy

Hafız G., Enöz M., İnançlı M., Lapena F. J.

Following the uvulopalatopharyngoplasty and laser assisted uvulopalatoplasty as treatments for mild obstructive sleep apnea syndrome (OSAS) originating from the soft palate, palatal stiffening operations began to be described as causing less morbidity, interfering less with velopharyngeal and mucosal functions, and being applicable in outpatient settings. We present modified uvulopalatopexy procedure which can be used in mild OSAS patients is a simple, minimally invasive and effective new method. In this article, we present a modified form of sling snoreplasty method and two cases in whom this method was used.

KBB İhtisas Dergisi 2010;20(1):51-55

KBB Dernek   | KBB Yeterlik Kurulu   | Kullanım Şartları
 LookUs & Online Makale