Ana Sayfa » Yayın Arşivi » KBB İhtisas Dergisi » 2010 » Kulak burun boğaz ve baş boyun cerrahisinde topikal hemostatik ajanlar
 

Kulak burun boğaz ve baş boyun cerrahisinde topikal hemostatik ajanlar

Babademez M.A., Acar B., Karabulut H.

Topikal hemostatik ajanlar kulak burun boğaz ve baş boyun cerrahisinde kan kaybını azaltmak için yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu ajanlar hem hastanın hemodinamisinin bozulmasını engeller hem de daha iyi cerrahi görüş alanı sağlar. Bu ajanlar etki mekanizmalarına göre fiziksel ve kimyasal ajanlar olarak sınıflanabilir. Topikal hemostatik ajanların en sık komplikasyonlarının bu ürünlerin antijenik reaksiyona neden olmalarından kaynaklandığı öne sürülmektedir. Bu yazıda geleneksel ve yeni topikal hemostatik ajanların kimyasal özellikleri, etki mekanizmaları, fayda ve yan etkileri derlenmiştir.

Topical hemostatic agents in otolaryngologic surgery

Babademez M.A., Acar B., Karabulut H.

Topical hemostatic agents are largely used to reduce blood loss during otolaryngologic surgery. These agents play an important role in both keeping the patient’s hemodynamic equilibrium and allowing for a better view of the surgical field. These agents can be classified based on their mechanism of action, and include physical or mechanical agents. Most complications of topical hemostatic agents are sustained because of the antigenic reaction of those products. This paper reviews traditional and newer topical hemostatic agents with regard to their chemical properties, their mechanisms of action, and the benefits and complications of topical agents.

KBB İhtisas Dergisi 2010;20(2):100-109

Kullanım Şartları
 LookUs & Online Makale