Ana Sayfa » Yayın Arşivi » KBB İhtisas Dergisi » 2010 » Nazal tıkanıklığın değerlendirilmesinde tepe nazal inspiratuvar akımmetre
 

Nazal tıkanıklığın değerlendirilmesinde tepe nazal inspiratuvar akımmetre

Özturan O., Gürdal M.

Burun tıkanıklığı, nazal patolojisi bulunan hastaların en sık doktora başvurma nedenleri arasındadır. Burun tıkanıklığı subjektif bir yakınma olması nedeniyle tanı koyma ve tedavi sonuçlarını değerlendirme aşamasında en doğru sonuca ulaşılabilmesi için öykü ve klinik muayene ile birlikte objektif yöntemlerden de yararlanılmalıdır. Günümüzde akustik rinometri ve rinomanometri sıklıkla başvurulan objektif yöntemlerdir. Ancak şu ana kadar geliştirilen tanı yöntemlerinden hiçbiri nazal tıkanıklığı değerlendirmede tek başına yeterli olamamıştır. Tepe nazal inspiratuvar akımmetre, derin nazal inspirasyonla oluşan tepe akımını ölçen fizyolojik bir yöntemdir. Diğer objektif tanı yöntemlerine kıyasla oldukça ekonomik, taşınabilir ve kolay ölçüm yapılabilmesi nedeniyle Avrupa ülkelerinde rutin klinik kullanımı giderek yaygınlaşmaktadır. Etkinliği ve yaygın kullanım alanı, yapılmış birçok çalışma ile kanıtlanmış olmasına karşın ülkemizde yeteri kadar kullanılmamaktadır.

Peak nasal inspiratory flowmeter in evaluation of nasal obstruction

Özturan O., Gürdal M.

Nasal obstruction is one of the major reasons for patients with nasal pathology to visit physicians. Since nasal obstruction is a subjective complaint, objective methods may be used for diagnosis in addition to the history and physical examination. At present, acoustic rhinometry and rhinomanometry are the frequently preferred objective diagnostic modality. So far, no single diagnostic method is sufficient by itself for the evaluation of nasal obstruction. Peak nasal inspiratory flowmetry is a physiologic method for the measurement of peak flow in response to deep nasal inspiration. It is very economic, portable and easy to measure compared to other objective methods, and is getting routinely used more and more in European countries. Although its effectivity and wide usage are supported by a number of studies in the literature, it has not been used sufficiently in our country.

KBB İhtisas Dergisi 2010;20(3):154-160

KBB Dernek   | KBB Yeterlik Kurulu   | Kullanım Şartları
 LookUs & Online Makale