Ana Sayfa » Yayın Arşivi » KBB İhtisas Dergisi » 2011 » Nazal dorsal müköz kist oluşumu: Rinoplastinin nadir ve önlenebilir komplikasyonu
 

Nazal dorsal müköz kist oluşumu: Rinoplastinin nadir ve önlenebilir komplikasyonu

Özdek A., Korkmaz H., Saylam G. K., Tatar Ç. E., Ünlü E. C.

Rinoplasti sonrasında nazal dorsal müköz kist oluşumu kulak burun boğaz alanında nadir görülen ve önlenebilir bir komplikasyondur. Bu komplikasyonun önlenmesi için kemik, kıkırdak ve mukoza kalıntıları titizlikle çıkarılmalıdır. Kıkırdak insizyonu ve osteotomi sırasında mukozal bütünlüğün korunması ve bütün osteotomilerin tamamlanması müköz kist oluşumunun önlenmesinde önem taşımaktadır. Bu komplikasyonun tedavisi, kistin kapsülüyle birlikte tamamen çıkarılmasıdır. Bu yazıda, rinoplasti sonrası altı ay içinde gelişen nazal dorsal kist olgusu, kısa bir literatür derlemesi ile sunuldu.

Nasal dorsal mucous cyst formation: a rare and preventable complication of rhinoplasty

Özdek A., Korkmaz H., Saylam G. K., Tatar Ç. E., Ünlü E. C.

Nasal dorsal mucous cyst formation after rhinoplasty is a rare and preventable complication in otorhinolaryngological area. To prevent this complication bony, cartilage, and mucous remnants should be removed meticulously. Maintaining mucosal integrity during cartilage incisions and osteotomy and completing all osteotomies are very important in preventing mucous cyst formation. The treatment of this complication is the complete excision of the cyst with its capsule. In this article, we report a case of nasal dorsal cyst that developed within six months after rhinoplasty with a brief review of the literature.

KBB İhtisas Dergisi 2011;21(5):294-297

KBB Dernek   | KBB Yeterlik Kurulu   | Kullanım Şartları
 LookUs & Online Makale