Ana Sayfa » Yayın Arşivi » KBB İhtisas Dergisi » 2012 » Eş zamanlı orofarenks tümör kemoradyoterapisi sonrasında gelişen nadir bir komplikasyon: Servikal nekrotizan fasiit
 

Eş zamanlı orofarenks tümör kemoradyoterapisi sonrasında gelişen nadir bir komplikasyon: Servikal nekrotizan fasiit

Karakullukçu B., Vlies D.V.D., Hoeber J. F.

Lokal olarak ilerlemiş baş ve boyun tümörlerinin tedavisinde kemoradyoterapinin yeri giderek artmaktadır. Bu tedaviyi gören hastaların sayısı art-tıkça, tedavinin nadir muhtemel komplikasyonları da görülmeye başlanmıştır. Bu makalede, T3N3M0 tonsil kanseri nedeniyle kemoradyoterapi gören ve tedaviden yedi ay sonra boynunda nekrotizan fasiit gelişen bir hasta sunuldu. Hasta cerrahi debridman, pektoralis majör flep rekonstrüksiyonu ve intravenöz antibiyotrerapi sonrası tamamen iyileşti.

A rare late complication after concomitant chemoradiation of an oropharyngeal tumor: cervical necrotizing fasciitis

Karakullukçu B., Vlies D.V.D., Hoeber J. F.

Chemoradiation is increasingly being used to treat locally advanced head and neck carcinomas. Possible rare complications of this treatment modality have begun to appear, as the number of treated patients increase. In this report, we present a case who underwent chemoradiation due to T3N3M0 tonsil cancer and developed necrotizing fasciitis of the neck at seven months following treatment. The patient recovered fully after treatment with surgical debridement with pectoralis major flap reconstruction and intravenous antibiotherapy.

KBB İhtisas Dergisi 2012;22(2):105-108

Kullanım Şartları
 LookUs & Online Makale