Ana Sayfa » Yayın Arşivi » KBB İhtisas Dergisi » 2012 » Parotis bezinde Warthin tümörü ile birliktelik gösteren sklerozan polikistik adenozis
 

Parotis bezinde Warthin tümörü ile birliktelik gösteren sklerozan polikistik adenozis

Miman M.C., Yıldız H., Aktepe F., Tokyol Ç., Hastürk Ş. G.

Sklerozan polikistik adenozis (SPA) sıklıkla izole bir hastalık olarak görülmekle birlikte, benign tükürük bezi neoplazileri komşuluğunda da izlenebilmektedir. Bu makalede, sol parotis bezinde 10 yıldır yavaş büyüyen kitle öyküsü olan ve Warthin tümörü ile birliktelik gösteren 77 yaşında bir kadın hastada SPA olgusu sunuldu. Hastaya sol süperfisyel parotidektomi yapıldı. Histopatolojik inceleme sonucunda SPA ve multifokal Warthin tümörü saptandı.

Sclerosing polycystic adenosis of the parotid gland presenting with a Warthin tumor

Miman M.C., Yıldız H., Aktepe F., Tokyol Ç., Hastürk Ş. G.

Sclerosing polycystic adenosis (SPA) frequently presents as an isolated process, however it may involve adjacent benign salivary gland neoplasia. In this article, we present a 77-year-old female case with a 10-year history of a slow-growing mass of the left parotid gland of SPA presenting with a Warthin tumor. The patient underwent left superficial parotidectomy. The histopathological examination revealed SPA and multifocal Warthin tumor.

KBB İhtisas Dergisi 2012;22(5):288-292

KBB Dernek   | KBB Yeterlik Kurulu   | Kullanım Şartları
 LookUs & Online Makale