Ana Sayfa » Yayın Arşivi » KBB İhtisas Dergisi » 2012 » Çocukluk çağı hızlı büyüyen boyun kitlesi: Posteriyor servikal bölgede kavernöz lenfanjioma ile birliktelik..
 

Çocukluk çağı hızlı büyüyen boyun kitlesi: Posteriyor servikal bölgede kavernöz lenfanjioma ile birliktelik..

Kazkayası M., Atasoy P., Kılıç R., Ağaoğlu İ., Yalçınozan T. E.

Çocukluk çağı hızlı büyüyen boyun kitlesi: Posteriyor servikal bölgede kavernöz lenfanjioma ile birliktelik gösteren Castleman hastalığı.. Bu yazıda, iki haftadır boynunun sol arka bölgesinde ağrısız kitlesi olan 12 yaşında bir kız olgu sunuldu. Ameliyat esnasında iki ayrı kitleye rastlandı. Histopatolojik incelemede büyük olan kitlenin hiyalen vasküler tipte Castleman hastalığı ve küçük olan kitlenin ise kavernöz lenfanjiyom olduğu gözlendi. Literatür verileri ışığında bu olgu literatürde çocukluk çağı arka servikal üçgen yerleşimli Castleman hastalığı olan üçüncü olgu ve kavernöz lenfanjiyom birlikteliği nedeniyle de bildirilen ilk olgudur.

A rapidly growing neck mass in childhood: Castleman’s disease concomitant with cavernous lymphangioma..

Kazkayası M., Atasoy P., Kılıç R., Ağaoğlu İ., Yalçınozan T. E.

A rapidly growing neck mass in childhood: Castleman’s disease concomitant with cavernous lymphangioma in the posterior cervical region.. In this article, we present a 12-year-old girl case with a painless mass in the left posterior region of the neck for two weeks. Two masses were detected during surgery. Histopathologic examination revealed the hyaline vascular type of Castleman’s disease for the bigger mass and cavernous lymphangioma for the smaller mass. In the light of literature data, our case was the third childhood cervical posterior triangle Castleman’s disease and was the first case reported due to its concomitance with cavernous lymphangioma.

KBB İhtisas Dergisi 2013;23(3):187-191

Kullanım Şartları
 LookUs & Online Makale