Ana Sayfa » Yayın Arşivi » KBB İhtisas Dergisi » 2013 » Kolestatoma neden olan ve menenjit ile komplike olan dış kulak kanalı osteomu.
 

Kolestatoma neden olan ve menenjit ile komplike olan dış kulak kanalı osteomu.

Yorgancılar E., Topçu İ., Bakır S., Gün R., Özbay M., Kırış V.

Osteom, dış kulak kanalının tek taraflı, çoğunlukla semptom vermeyen iyi huylu tümörüdür. Salt kulak kiri toplanmasına ve iletim tipi işitme kaybına yol açtıklarında belirti verirler. Bunlar temporal kemiğin en sık görülen kemiksi lezyonlarıdır. Çok nadiren kolestatom ile birlikte bulunur. Bugüne kadar menenjit ile komplike olmuş ve kolestatoma neden olmuş bir dış kulak kanalı osteom öyküsü bildirilmemiştir. Bu makalede, dış kulak yolu osteomu, kolestatom ve menenjit birlikteliği olan ve kanal duvar mastoidektomi tekniği kullanılarak başarıyla tedavi edilen ilginç bir olgu sunuldu.

External auditory canal osteoma resulting in cholesteatoma which is complicated with menengitis.

Yorgancılar E., Topçu İ., Bakır S., Gün R., Özbay M., Kırış V.

Osteoma of external auditory canal is a unilateral benign tumor which usually presents with no symptoms. They only cause symptoms when cerumen collection or conduction type hearing loss occurs. They are the most common osseous lesions of the temporal bone. It very rarely presents with cholesteatoma. So far, no osteoma case concomitant with, cholesteatoma and meningitis has not been reported. In this article, we report an interesting case presenting with external auditory canal osteoma, cholestatoma and meningitis concomitantly who was treated successfully using the canal Wall-down mastoidectomy technique.

KBB İhtisas Dergisi 23(1):44-47

Kullanım Şartları
 LookUs & Online Makale