Ana Sayfa » Yayın Arşivi » KBB İhtisas Dergisi » 2013 » Fasiyal paraliz ve sensörinöral işitme kaybı ile seyreden büyük petröz apeks kolesterol granülomu: Olgu sunumu
 

Fasiyal paraliz ve sensörinöral işitme kaybı ile seyreden büyük petröz apeks kolesterol granülomu: Olgu sunumu

Özlüoğlu L., Yavuz H., Yılmaz İ., Erkan N. A., Öz I.

Petröz kemikte kolesterol granülomu, içeriğinde sıvı, lipid, kronik enflamatuvar hücreler ve fibröz tabaka ile kaplı kolesterol kristalleri barındıran, büyüyen bir kitledir. Cerrahinin amacı, nüksleri önlemek için etkilenen bölgenin drenajı ve ventilasyonunu sağlamaktır. Bu makalede kolesterol granülom kistini drene etmek için transmastoid infralabirintin yaklaşımı kullanılarak ameliyat edilen 27 yaşında erkek bir olgu sunuldu.

Extensive cholesterol granuloma of the petrous apex presenting with facial paralysis and sensorineural hearing loss:..

Özlüoğlu L., Yavuz H., Yılmaz İ., Erkan N. A., Öz I.

Extensive cholesterol granuloma of the petrous apex presenting with facial paralysis and sensorineural hearing loss: a case report A cholesterol granuloma of the petrous bone is an expanding mass which contains fluids, lipids, chronic inflammatory cells, and cholesterol crystals surrounded by a fibrous lining. The goal of surgery is to provide drainage and ventilation of the affected area to prevent recurrences. In this article, we report a case of a 27-year-old man who was operated using the transmastoid infralabyrinthine approach to drain a cholesterol granuloma cyst.

KBB İhtisas Dergisi 2013;23(1):60-64

Kullanım Şartları
 LookUs & Online Makale