Ana Sayfa » Yayın Arşivi » KBB İhtisas Dergisi » 2013 » Nazolabiyal kisti taklit eden nadir bir B hücreli kütanöz lenfoma tablosu
 

Nazolabiyal kisti taklit eden nadir bir B hücreli kütanöz lenfoma tablosu

Demir L. U., Nazlıoğlu Ö. H.

Lenfoma lenf nodları, dalak, karaciğer, kemik iliği ve cildi tutan ve lenfoid organlarda solid tümörler meydana getiren lenfosit hücre kaynaklı bir kanserdir. Hodgkin dışı lenfomanın nadir bir alt tipi olan primer cilt lenfoması, kütanöz T hücreli ve kütanöz B hücreli lenfoma olarak sınıflandırılmaktadır. Bu tümörler çoğunlukla T hücre kökenli olup, sıklıkla gövde, ekstremiteler ve kafa derisi veya alında yerleşim gösterirler. Bu yazıda, sol nazolabial kıvrımda nazolabiyal kisti düşündüren bir bulgu dışında Hodgkin dışı lenfomanın hiçbir semptomunu taşımayan ve ameliyat sonrası patolojik tanısı büyük B hücreli kütanöz lenfoma olarak konulan 22 yaşında bir kadın olgu sunuldu.

An unusual presentation of a B-cell cutaneous lymphoma mimicking as nasolabial cyst

Demir L. U., Nazlıoğlu Ö. H.

Lymphoma is a cancer of the lymphocytes which leads to solid tumors in the lymphoid organs involving lymph nodes, spleen, liver, bone marrow and skin. Primary cutaneous lymphoma, a rare subtype of non-Hodgkin’s lymphoma, can be classified as cutaneous T-cell or cutaneous B-cell lymphoma. These tumors are mostly T-cell origin and mainly locate on trunk, extremities and scalp or forehead. In this article, we report a 22-year-old female case without any symptoms of non-Hodgkin’s lymphoma except a sign mimicking nasolabial cyst in the nasolabial fold, who was pathologically diagnosed with cutaneous B-cell lymphoma following surgery.

KBB İhtisas Dergisi 2013;23(3):196-200

KBB Dernek   | KBB Yeterlik Kurulu   | Kullanım Şartları
 LookUs & Online Makale