Ana Sayfa : HASTA BİLGİLENDİRME : Ses Teli Polibi - Vokal Polip Nedir ? - Op.Dr.Ayşe Öznur Akidil

Ses Teli Polibi - Vokal Polip Nedir ? - Op.Dr.Ayşe Öznur Akidil

Ses teli polibi nedir?
Sağlıklı ses telleri, düzgün yüzeyli, kapandıklarında serbest yüzeyleri karşılıklı gelerek tam bir kapanma sağlayan yapılardır. Polipler de ses tellerinin üzerindeki çıkıntılardır fakat nodülden farkları içlerinin nodüle göre daha fazla sıvı ile dolu olmasıdır.

Ses teli polibi kimlerde görülür?
Polipler sesin yanlış kullanımına bağlı oluşabileceği gibi sigara, alkol tüketen, reflü bulguları olan, allerjisi olan, zararlı kimyasal maddelere maruz kalanlarda sıklıkla görülürler. Bu nedenle nodüllerdeki gibi sesini aktif kullananlar da olduğu gibi, zararlı kimyasalların kullanıldığı işyerlerinde çalışanlar, temizlik maddelerini yoğun kullanan işçiler ve ev hanımları, yemek yeme alışkanlıkları ve yapısal problemleri nedeniyle (mide fıtığı vb.) mide asidi reflüsü olanlar, özellikle alerjik astımı dolayısıyla ağızdan uygulanan ilaç kullananlar (ventolin vb. inhaler ilaçlar) risk altındadır.  

Ses teli polibi tanısı nasıl konulur?
Sesinde netlik kaybı, pürüzlülük, havalılık, kısıklık, boğukluk ile ifade edilebilecek bozulma olan kişiler kulak burun boğaz doktoruna başvurduklarında ses telinin kamera ile muayenesinde (indirek laringoskopi) tanı konulur.

Ses teli polibi tedavisi nedir?
Ses teli polibinin tedavisi, kişinin yukarıda bahsettiğimiz polip oluşumuna yatkınlığı artıran risk faktörlerinin ortadan kaldırılması ve ses terapisi ve nodüle göre daha sıklıkla cerrahi tedavidir.

Op.Dr.Ayşe Öznur Akidil            
Bakırköy Dr.Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Kliniği

Mar Sistematik Makale Yazımı Eğitimi
İstanbul
10
2018
Nis 3. İLKBAHAR TOPLANTISI
Belek/Antalya
12
2018
Ağu 3.ERA-SUMMIT
Kiev/Ukrayna
28
2018
Eki MEDITRIO 3
Girne/KKTC
4
2018
KBB Dernek   | KBB Yeterlik Kurulu   | Kullanım Şartları
 LookUs & Online Makale