Ana Sayfa : HASTA BİLGİLENDİRME : Kıkırdak timpanoplasti ameliyatı nedir? - Op.Dr.Mehmet Akif Abakay

Kıkırdak timpanoplasti ameliyatı nedir? - Op.Dr.Mehmet Akif Abakay

Kıkırdak timpanoplasti kulak zarı tamirinde kıkırdağın kullanıldığı operasyona verilen isimdir. Kıkırdağın kalın olması nedeniyle işitme fonksiyonuna etkisinin kötü olabileceği düşüncesiyle uzun süre kullanılmamış olmasına rağmen yapılan çalışmalarda işitme üzerine olumsuz etkisinin olmadığının gösterilmesi üzerine yaygın olarak operasyonlarda kullanılmaya başlanılmıştır. 
 
Kıkırdak timpanoplasti ameliyatı Kimlere önerilir? 
Kulak zarı nedeniyle daha önce opere olmuş fakat başarılı sonuç alınamamış, iltihaplı iken kulak zarı operasyonu yapılması durumunda kalınanlar, deliğin kulak zarının yarısından daha fazla olması, atelektatik kulaklar, her iki kulak zarında deliği olan hastalara ve tüm kulak zarı onarım ameliyatlarında önerilebilmektedir. 
 
Kıkırdak timpanoplasti ameliyatı Nasıl yapılır?
Genellikle genel anestezi altında, mikroskopla yapılır. Hastanın kulak kepçesi ön veya alt kısımdan alınan kıkırdak dokusu ada veya palizad veya diğer tekniklerle teknikle hazırlanarak zardaki deliğin alt kısmına gelecek şekilde yerleştirilir. 
 
Kıkırdak timpanoplasti ameliyatı Başarı şansı nedir?
Kıkırdağın daha dayanaklı materyal olması nedeniyle uygun cerrahi teknikle opere olan hastalarda başarı şansı %95’ lere kadar çıkmaktadır. Başarısız olunun olgularda ise küçük operasyonlarla kulak zarında açılan yer kapatılabilmektedir. 
 
Op.Dr.Mehmet Akif Abakay
Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Kliniği
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Mar Sistematik Makale Yazımı Eğitimi
İstanbul
10
2018
Nis 3. İLKBAHAR TOPLANTISI
Belek/Antalya
12
2018
Ağu 3.ERA-SUMMIT
Kiev/Ukrayna
28
2018
Eki MEDITRIO 3
Girne/KKTC
4
2018
KBB Dernek   | KBB Yeterlik Kurulu   | Kullanım Şartları
 LookUs & Online Makale