Ana Sayfa » Yayın Arşivi » KBB Klinikleri » 2002 » Edinsel Nazolakrimal Kanal Tıkanıklıklarında Güncel Tedavi Yaklaşımları
 

Edinsel Nazolakrimal Kanal Tıkanıklıklarında Güncel Tedavi Yaklaşımları

Özcan A.A.

Nazolakrimal kanal tıkanıklıkları, lakrimal sistem patolojileri arasında en sık görülenidir. Lakrimal drenaj sistemi tıkanıklığı hangi düzeyde olursa olsun, tedavide ana prensip gözyaşının burun boşluğuna akışını sağlamak ve enfeksiyon odağını ortadan kaldırmaktır. Bu konuda yapılan çalışmalarda amaç cerrahi başarı oranını artırmak, kolay uygulama, en az komplikasyon ve daha az travmadır. Geçmişten günümüze, tedavide birçok farklıcerrahi müdahale uygulanmış ve çeşitli oranlarda başarı elde edilmiştir. Bu çalışmada edinsel nazo lakrimal kanal tıkanıklıklarında güncel tedavi yöntemleri ve sonuçları gözden geçirilmiştir.

Current Approaches in The Treatment of Acquired Nasolacrimal Duct Obstruction

Özcan A.A.

Among lacrimal system pathologies, nasolacrimal duct obstruction is the most commono The main purpose of treatment is to establish a patent lacrimal passage to the nasal cavity and to prevent infection. The aim of the studies is to improve the rate of success and to achieve easy manipulation, with minimum complication rates, and less trauma. Various surgical procedures have been performed, with varying degree of success. In this study, current treatment methods used in nasolacrimal duct obstruction and their outcomes are reviewed.

KBB Klinikleri C:4 S:1 Syf:49-53

Kullanım Şartları
 LookUs & Online Makale