Ana Sayfa » Yayın Arşivi » KBB Klinikleri » 2003 » Baş-boyun malign melanornlarında tanı, evrelerne ve cerrahi tedavi ilkeleri
 

Baş-boyun malign melanornlarında tanı, evrelerne ve cerrahi tedavi ilkeleri

Ünal M., Akbaş Y., Pata Y.S.

Malign melanom baş ve boyunda %20-30 oranında görülmesine rağmen, bu bölge tümörlerinin %1 'ini oluşturur. Erken Janı, doğru evrelendirme ve buna uygun tedavi ile beş yıllık sağkalım oranı %99'a kadar ulaşabilmektedir; bununla birlikte, geç tanı ile birkaç ay içinde ölüme neden olabilecek kadar malign bir hastalıktır. Bu derlemede, KBB uzmanları tarafından az görülen malign melanornun tanı, evrelendirme ve buna uygun tedavi yöntemleri güncel literatür bilgileri ışığında gözden geçirildi.

Head and neck malignant melanoma: diagnosis, staging, and treatment

Ünal M., Akbaş Y., Pata Y.S.

Although 20-30% of malignant melanoma occurs in the head neck region, it accounts for only 1 % of all head and neck tumorso It may have a benign course with early diagnosis, proper staging, and appropriate treatment resulting in 99% of five-year survival, whereas, in case of delayed diagnosis, it may also run so rapid a deterioration that mortality may be inevitable in a few months. This article reviews head and neck malignant melanoma with respect to diagnosis, staging, and treatment modalities in the light of the current literature.

KBB Klinikleri 2003/5-2 Sy:104-110

Kullanım Şartları
 LookUs & Online Makale