Ana Sayfa : HASTA BİLGİLENDİRME : Yüz Germe - Yrd. Doç. Dr. Gürkan Kayabaşoğlu

Yüz Germe - Yrd. Doç. Dr. Gürkan Kayabaşoğlu

Neden yüz germe ameliyatına ihtiyaç duyulur?
Geçen zamanın kaçınılmaz bir sonucu olan yaşlanma sadece vücudumuzun şeklini değiştirmekle kalmaz, aynı zamanda ruh halimiz üzerinde de etkili olur. Kendinizi aynada göründüğünden daha genç hissediyorsanız, o zaman yüz germe ameliyatı icin ideal bir adaysınız demektir.

Yüz germe ameliyatı için ideal yaş kaçtır?
Genel sağlık durumunuz iyi olduğu sürece yüz germe ameliyatı için bir yaş sınırı yoktur. Ancak 45’li yaşlardan sonra yaşlanmanın ve etkilerinin hızlandığı bilindiğinden 50’li yaşlar yüz germe ameliyatı için en ideal yaşlardır denebilir.

Yüz germe ameliyatı nasıl yapılır?
Yüz germe ameliyatı için birkaç farklı yöntem uygulanabilir. Ameliyat yönteminin seçimi hastanın sağlık durumu, yaşı, cinsiyeti, hastanın yüzünün yaşlanma derecesi, cildinin durumu ve yüz anatomik yapısının özellikleri gözden geçirilerek yapılır. Hastanın yaşlanma ve sarkma derecesine göre de ameliyatın genişliğine karar verilir. Tüm estetik ameliyatlarda olduğu gibi yüz germe ameliyatlarında da her hastaya özel ameliyat planlaması yapılmalıdır. Yüz germe ameliyatlarında kulağınızın önünden başlayıp, kulak arkanıza doğru uzanan kesiler yapılarak yaşlanma derecesine göre değişik kalınlıkta cilt, cilt altı dokular gerilir.

Yüz germe ameliyatından beklentiler neler olmalıdır?
Yüz germe ameliyatı sonrasında birçok hasta; kendilerini çok daha genç hissettikleri belirtmektedir. Birçok hasta kendilerini enerji hissettiklerini, günlük hayatta yeni karşılaştıkları insanlarla, eşleriyle, arkadaşları, dostları ve akrabalarıyla çok daha iyi ilişkiler kurduklarını, kendilerini hem iş hayatlarında hem sosyal yaşamlarında çok daha iyi ifade ettiklerini ve özgüvenlerinin çok arttığını söylemektedir.

Ancak ne yüz germe ameliyatından, ne de diğer estetik ameliyatlardan hayatınızın anlamını ve yaşamınızın yönünü değiştirebilecek ölçüde sihirli bir değnek dokunuşu gibi beklentiler içinde olmamalısınız. Bu şekildeki beklentiler her zaman tatmin edielemeyebilir. Yüz germe ameliyatı size sadece daha genç bir görünüm verecektir. Bu ameliyatın pozitif sonuçlarına hazırlanmak ve pozitif katkılarını hayatınıza eklemek sizin elinizdedir.

Yüz germe ameliyatının iyileşme süreci nasıldır?
Yüz germe ameliyatından sonra hastalarda dren denilen kan toplamasını engelleyen tüpler kullanılır ve bu drenler ameliyatın ikinci gününde alınır. İlk üç gün yüzünüzün etrafında sarılı bir pansuman bulunur. Ameliyat sonrasındaki ilk 3-4 gün yüzünüzde yoğun şişliklerin oluşabileceği ödem dönemi başlar. Bu dönemi yaklaşık 6-8 gün süren morarma dönemi takip eder ve hafif ağrılarınızın olabileceği morarma dönemi içinde dikişleriniz alınır. Bu dönem kendinizi ameliyat olmuş gibi hissedeceğiniz ve günlük yaşamınızı etkileyebilecek son dönemdir. Ameliyatın ikinci haftasında ise artık ağrı beklenmez. Morarma döneminin ardından biraz daha uzun süren gün ve gün değişiklik gösterebilen hafif şişkin, hafif ödemli bir dönem başlar. Bu dönem günlük hayatınıza geri döndüğünüz ve hafif bir makyajla etrafınızdaki insanların ameliyat olduğunuzu kolayca fark edemeyecekleri bir dönemdir. Ameliyatın üçüncü haftasından sonra ise şişlikleriniz fark edilmeyecek seviyeye iner.

Yrd.Doc.Dr.Gurkan Kayabaşoglu
Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi
KBB Anabilimdalı
Sakarya
[email protected]

Şub Rinoplasti Canlı Cerrahi Kursu
Adana Şehir Hastanesi Konferans Salonu
24
2024
Mar Allerjik Rinit 2024
İstanbul
5
2024
Kullanım Şartları
 LookUs & Online Makale