Ana Sayfa : HASTA BİLGİLENDİRME : Kulak burun boğaz alanında radyofrekans uygulamaları - Op.Dr.Cenk Evren

Kulak burun boğaz alanında radyofrekans uygulamaları - Op.Dr.Cenk Evren

Radyofrekans nedir?
Radyofrekans tıpta son yıllarda gittikçe artan kullanım alanı bulunan bir teknolojidir. Bu yöntemde dokunun içine elektrotlar aracılığıyla belli frekanslarda radyo dalgaları verilir. Bu radyo dalgaları sayesinde dokuda kontrollü, yerel bir ısı artışı oluşur.  Kullanıldığı yerin mukozasında herhangi bir zarar vermeden dokuda büzülme ve sertleşme oluşur. Böylece uygulandığı dokuda hacminde azalma meydana getirir.

Radyofrekans KBB alanında hangi durumlarda yapılır?
Özellikle konka denen burun etlerinin şişip nefes almayı engellediği hastalarda uygulanır. Horlama ve basit apnesi olup küçük dil, yumuşak damağında sarkma ve kalınlaşma olan hastalarda; daha nadir olarak da dil kökünde şişlik olan hastalara uygulanabilir. Ayrıca radyofrekans enerjisi ile dokuda oluşturulan ısı, mukoza altında yer alan salgı hücrelerinin de sayıca azalmasına neden olur. Bu da örneğin alerjik nezleli hastalarda istenmeyen aşırı burun akıntısının azaltılmasını sağlar.

Radyofrekans ile burun eti yada damak küçültme nasıl yapılır?
Tek başına yapıldığında genellikle lokal veya bazen genel anestezi altında yapılır. Muayenehane şartlarında uygulanabilir. Doku içine özel bir elektrot yardımıyla belirli frekans ve güçte enerji verilir. İşlem sırasında burun etinde veya damakta herhangi bir kesi yapılmaz. Operasyon sonrası dikiş atılmaz.  Yaklaşık 5-10 dakikalık bir işlemdir.

Radyofrekans uygulaması tekrar yapılabilir mi?
Yaşam kalitesini etkileyen alt burun eti büyümelerinin tedavisinde son derece güvenli ve konforlu olarak uygulanabilen radyofrekans işleminin tek seansta başarılı sonuç verme oranı %80 civarındadır Yeterli sonuç elde edilmezse 1,5-2 aylık bekleme dönemini takiben işlemin tekrarlanmasında sakınca yoktur.

Operasyon ve sonrası süreçte hastayı neler bekler?

 • Radyofrekansın en önemli avantajı kontrollü bir yöntem olduğu için, etkisini doku içinde gösterip, doku yüzeyine zarar vermemesidir.
 • Ameliyattan sonra kuruluk, hafif kanamalar, kabuklanma ve buna bağlı tıkanıklıklar 2-3 hafta devam eder. Tam iyileşme 4-6 hafta sonra olur.
 • İşlem sonrası hastalar aynı gün taburcu olabilmektedir.
 • Ameliyat sonrası ağrı olmaz veya hafif şiddette ağrı olur. Basit ağrı kesiciler kullanılabilir.
 • Tuzlu su yıkanmasıyla kolaylıkla giderilebilen küçük kabuklanmalar olabilir.
 • Hastanın koku fonksiyonları bozulmaz.
 • Radyofrekans sonrası buruna tampon konulmaz.
 • Burun eti küçültme ameliyatı sonrası gözlerde morarma ve şişlik görülmez. Burna alçı konulmaz. Ameliyat sonrası hasta gözlük kullanabilir ve güneşe çıkabilir. Hastanın burnunda bir şekil bozukluğu yada çökme olmaz.
 • Yumuşak damak ve küçük dile uygulandıktan sonra yutma fonksiyonlarında kalıcı bir bozukluk gözükmez. Seste değişiklik olmaz
 • Radyofrekans işlemi fonksiyonel amaçlı yapılan burun ameliyatları, kronik sinüzite yönelik ameliyatlar veya burun tıkanıklığı şikâyeti olup başka nedenle yapılan ameliyatlar sırasında da kolaylıkla yapılabilmektedir
 • Burunda konkalara radyofrekansla ilgili beslenme kısıtlaması yoktur. Damağa yapıldıktan sonra ilk günlerde ılık ve yumuşak beslenme uygundur.

Op.Dr.Cenk Evren
Özel Medilife Beylikdüzü Hastanesi
KBB Kliniği

Mar Allerjik Rinit 2024
İstanbul
5
2024
Kullanım Şartları
 LookUs & Online Makale