Ana Sayfa : HASTA BİLGİLENDİRME : Burun estetiğinde piezo cerrahisi (mikronivaziv osteotomi ve burun şekillendirme) nedir - Op.Dr.Bülent Koç

Burun estetiğinde piezo cerrahisi (mikronivaziv osteotomi ve burun şekillendirme) nedir - Op.Dr.Bülent Koç

Burun estetiğinde Piezo cerrahisi (mikroinvaziv osteotomi ve burun şekillendirme)

Osteotomi ve hump rezeksiyonu Septorinoplasti/ Rinoplasti operasyonlarının önemli bir aşamasıdır. Kemiğe yapılan müdaheler çok büyük oranda cerrahi başarıyı etkilemekte ve postoperatif dönemde hastaların en çok rahatsızlık  duyduğu ödem (şişlik), ekimoz (morarma)  gibi yakınmalara neden olmaktadır.
Günümüzde Septorinoplasti veya rinoplasti cerrahisinde kemik çatıya yaklaşım için osteotom, törpü, çizel gibi enstrümanlar kullanılmaktadır. Bu cerrahi enstrümanlar yıllar içinde daha fonsiyonel hale getirilmiş olmasına rağmen kemik kesileri  konusunda daha kontrollü ve  çevre yumuşak  doku üzerinde ise daha az travmatik çalışabilecek  yeni cerrahi enstrümanlarda üretilmiştir. Yıllar içinde yeni cerrahi enstümasyon arayışları içinde Power assisted enstrümanlar geliştirilmiş, bu enstüramtasyonlarla  başarılı sonuçlar elde edilmekle beraber çevre yumuşak doku hasarı, lateral osteotomide kullanım zorluğu gibi nedenlerle kullanımları kısıtlı olarak kalmıştır.

Son günlerde adından daha çok bahsedilen Piezo cerrahisi ne demektir?
Piezzoelektrik ultrasonik cerrahi, elektrik akımını özel bir transducer tarafından ultrasonik dalgalara çeviren patentli bir cihazdır. Özel bir el probuna aktarılan ultason dalgaları, özel kesici uçlar sayesinde 25-50 kHz frekansları arasında çalışarak ,mineralize dokular (kemik, sert kıkırdak) üzerinde etkili olup, kesme işlemi yapmakta ve yumuşak dokular (mukoz membranlar, kan damarı, sinir dokusu..) üzerinde çalışmayı durdurmakta, bu dokulara zarar vermemektedir. Piezzoelektrik  ultrasonik cerrahi çeşitli frekanslarda çalışarak ultrasonik dalgalar oluşturur, çekiç görevi görerek ,kontrollü  olarak mineralize dokuyu  kesme, kırma işlemi gerçekleştirir. Mineralize doku bu yöntem sırasında ısı hasarına uğramaz ve  histolojik olarak da cerrahi alanda nekroz saptanmamıştır.

Piezo cerrahisinin burun estetiğinde sağladığı faydalar nelerdir ?
Piezo cerrahisi ile rinoplasti sırasında yanlız kemik doku etkilenmektedir. Çevredeki damarlar ,sinirler, kaslar ve diger yumuşak dokular zarar görmemektedir. Bu nedenle ameliyat sonrası sık gördüğümüz morluk kızarıklık ve şişlikler çok az görülmektedir. Aynı zamanda kemik dokuda daha düzgün ve orantılı kesiler ve şekillendirmeler yapıldığı için estetik başarıyı arttırmaktadır. Ameliyat sonrası iyileşme süreci daha hızlı olduğu için hastalar gündelik yaşamlarına ve işlerine daha çabuk dönebilmektedirler.

Piezo cerrahisine kimler uygundur?
Piezo burun estetiğine burun estetiği operasyonu olacak ve kemik dokuda düzenleme gerektiren kişiler uygundur. Özellikle burun kemeri (hump)  alınırken ve burun kemiği daraltılırken başarılı olarak uygulanabilmektedir. Fakat önemli olan ve unutulmaması gereken nokta  her zaman doktorunuzun sizin burun yapınız için önereceği yöntemin esas belirleyici olduğudur.

Piezo cerrahisi deviasyon ameliyatında uygulanabilir mi?
Burun içindeki nefes alma problemlerinin çoğu septum deviasyonuna bağlıdır. Septum deviasyonu burun tabanında veya burun arkasına doğru kemik yapıda mevcutsa piezo cerrahisi ile bu kemik yapılar başarılı bir şekilde düzeltlebilmekte ve diğer yumuşak dokular zarar görmemektedir.

Burun Estetiğinde piezo cerrahisi için hangi teknik daha uygundur?
Piezo cerrahisi burun estetiğinde görüş alanının iyi olduğu durumlarda yani açık teknik rinoplastide daha başarılı uygulanır. Kapalı rinoplastide hedeflenen bölgelere enstrumanın ulaşması ile ilgili zorluklar mevcuttur.

Op.Dr.Bülent Koç
www.rinoplastimerkezi.com
[email protected]

Şub Rinoplasti Canlı Cerrahi Kursu
Adana Şehir Hastanesi Konferans Salonu
24
2024
Mar Allerjik Rinit 2024
İstanbul
5
2024
Kullanım Şartları
 LookUs & Online Makale