Ana Sayfa : HASTA BİLGİLENDİRME : Nazal vestibülit nedir - Op.Dr.Ceki Paltura

Nazal vestibülit nedir - Op.Dr.Ceki Paltura

Nazal vestibulit nedir?
 Nazal vestibulit, veya nazal folikülit  nazal vestibülün  ani gelişen enfeksiyonudur. Vestibül burun deliklerinin hemen içerisindeki bölge olup etken çoğunlukla stafilokok türü bakterilerdir. Vestibülit oluşmasına zemin hazırlayan faktörlerden bazıları burun karıştırma, aşırı burun sümkürme, sinüzit ya da burunda yabancı cisimler olarak sayılabilir. Bunlar burun girişindeki kıl foliküllerinin etrafında kabuklanma ve kanamaya neden olur.  

Nazal vestibulit bulguları nelerdir?
Belirgin belirti ve bulgular ağrı ve şişkinliktir. Hastalar genelde ani ortaya çıkan buruna dokunma veya burun ucunun hareket ettirilmesi ile ortaya çıkan gerginlik ve ağrı nedeniyle doktora başvuru. Burun tıkanıklığı çoğu olguda bulunmaz. Muayenede burunu örten mukozanın şiş olduğu ve kabuklandığı görülebilir. Beraberinde burun dış kısmı da şiş kızarık ve sıcak halde olabilir. Ateş çoğunlukla olmaz. Burun ortasında bulunan septum pek çok kıl kökü burun girişinde olduğundan etkilenmez.

Nazal vestibülit tedavisi nedir?
Kulak Burun Boğaz hastalıkları uzmanının uygun göreceği şekilde tedavide sıcak kompres, burun kremleri ve antibiyotik tedavisi kullanılabilir.

Op.Dr.Ceki Paltura
Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
KBB Kliniği

Şub Rinoplasti Canlı Cerrahi Kursu
Adana Şehir Hastanesi Konferans Salonu
24
2024
Mar Allerjik Rinit 2024
İstanbul
5
2024
Kullanım Şartları
 LookUs & Online Makale