Ana Sayfa : HASTA BİLGİLENDİRME : Uçuk nedir - Prof.Dr.Ferhan Öz

Uçuk nedir - Prof.Dr.Ferhan Öz

Uçuk nedir?
Bunlar sıklıkla dudakta görülen içi sıvı dolu kabarcıklara verilen genel bir addır. Ağızda özellikle dişetinde, sert damakta da görülebilirse de nadirdir. Uçuk genellikle ağrılıdır ve ağrı lezyonun ortaya çıkışından birkaç gün önce ortaya çıkar. Bu kabarcıklar saatler içinde patlayarak kabuklanır. 7-10 gün sürer.

Uçuk nedenleri nelerdir?
Uçuk bir herpes simpleks virüsünün aktif duruma geçmesi ile meydana gelir. Bu virüs, daha önce bu enfeksiyonu geçiren hastalarda sessiz ve sinsi bir şekilde bekler ve stres, ateş, travma, hormonal değişiklikler ve güneş ışığına maruz kalma gibi durumlarda aktif hale geçer. Tekrarlayan lezyonlar aynı yerde yerleşme eğilimindedir.

Uçuk yayılabilir mi?
Evet. Uçuk patladıktan tamamen iyileşene kadar ki süre enfeksiyonun yayılımı için en riskli dönemidir. Virüs gözlerinize, cinsel organlara ve diğer insanlara da bulaşabilir.

Uçuk olmasını önlemek için neler yapabilirim?
Bir lezyon görüldüğünde ağız içi, burun içi, cinsel bölge gibi mükoz zarlar enfeksiyona karşı korunmalıdır. Uçuk geliştiğinde sıkıştırıp patlatılmaması gerekir. Genel olarak birine dokunurken ya da göz veya cinsel bölgelerinize dokunmadan önce ellerin dikkatlice yıkanması gerekir . Tüm uyarılara rağmen herpes virüsün uçuk olmadan da ulaşabileceği unutulmamalıdır.

Uçuk tedavisi nedir?
Günümüzde uçuğun kesin tedavisi yoktur ancak bu konuda yoğun çalışmalar yapılmaktadır. % 5 asiklovirli merhem gibi bir antiviral ajan kullanılabilir. Doktor ya da diş hekiminizden son gelişmeler hakkında bilgi almak için irtibat kurun.

Prof.Dr.Ferhan Öz

Acıbadem Bakırköy Hastahanesi
Kulak – Burun – Boğaz Departmanı Bakırköy - İstanbul
Telefon: 0 (532) 314 1241 /  0 (212) 343 0505  /  0 (212) 240 5818 / 0 (212) 414 4177 Fax: 0 (212) 2405818
E – Posta:  [email protected]

 

Kullanım Şartları
 LookUs & Online Makale