Ana Sayfa : HASTA BİLGİLENDİRME : Burunda Yabancı Cisim ve Burun Taşı (rinolit) - Op.Dr.Ayşe Öznur Akidil

Burunda Yabancı Cisim ve Burun Taşı (rinolit) - Op.Dr.Ayşe Öznur Akidil

Burun boşluğu ortada yer alan septum aracılığıyla sağ ve sol burun deliklerine ayrılır. Özellikle çocukluk yaş grubunda burun boşluklarına kaza ile veya merak sonucu yabancı cisim konması mümkün olabilir. Erişkinlik döneminde özellikle bilişsel ve psikiyatrik bozuklukları olan kişilerde de burna yabancı cisim yerleştirilmesi görülebilir. Nadir olmakla birlikte çocukluk çağında burna yerleştirilen bu yabancı cisimler çıkarılmazsa çevresine burun salgılarının birikimi ile burun taşı (rinolit) oluşumu ile sonuçlanabilir.

En sık oyuncak parçası olmak üzere, bezelye, nohut gibi yiyecekler, boncuk, silgi, pamuk gibi maddeler de sık karşılaşılan yabancı cisimler arasındadır. Bu yabancı cisimler arasında en tehlikelisi sadece tıkanıklığa sebep olmasıyla değil ortaya çıkardığı kimyasal reaksiyonla çevre dokulara zarar veren pillerdir.

Burunda yabancı cisim tanısı nasıl konulur?
Burunda yabancı cismin en erken belirtisi burun tıkanıklığıdır. Çocuklar kendileri burunlarına bir şey koyduklarını veya yanlışlıkla kaçtığını ifade edebilirler. Bu dönemde tanı konulamazsa ilerleyen dönemlerde tek taraflı, kötü kokulu burun akıntıları ve tedaviye dirençli sinüzitler meydana gelebilir ki böyle hastalar mutlaka yabancı cisim açısından araştırılmalıdırlar.

Yabancı cisimler çoğunlukla burna önden bakışta görülebilir fakat birden fazla yabancı cisim olma ihtimali nedeniyle kamera ile muayene mutlaka yapılmalıdır.

Burunda yabancı cisim tedavisi nedir?
Yabancı cisimlerin büyük çoğunluğu muayene odasında çıkartılabilir. Bazı yabancı cisimler özellikle uzun süredir burunda olanlar ameliyathane şartlarında, çocuğun uyumunu artırmak için sakinleştirici verilerek çıkartılabilir. Yabancı cisim çıkarılması sonrası burun boşluğunun durumuna göre iyileştirici ilaç tedavisi verilir.

Op.Dr.Ayşe Öznur Akidil   
Bakırköy Dr.Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Kliniği

Şub Rinoplasti Canlı Cerrahi Kursu
Adana Şehir Hastanesi Konferans Salonu
24
2024
Mar Allerjik Rinit 2024
İstanbul
5
2024
Kullanım Şartları
 LookUs & Online Makale