Ana Sayfa : HASTA BİLGİLENDİRME : Ses Teli Nodülü - Vokal Nodül Nedir ? - Op.Dr.Ayşe Öznur Akidil

Ses Teli Nodülü - Vokal Nodül Nedir ? - Op.Dr.Ayşe Öznur Akidil

Ses teli nodülü nedir?
Sağlıklı ses telleri, düzgün yüzeyli, kapandıklarında serbest yüzeyleri karşılıklı gelerek tam bir kapanma sağlayan yapılardır. Nodüller ses tellerinin üzerindeki çıkıntılardır. Genellikle çift taraflı olmak üzere tek taraflı da olabilirler. Kötü huylu değillerdir.

Ses teli nodülü kimlerde görülür?
Nodül sesin yanlış kullanımına bağlı oluşur. Bu nedenle aktif ses kullanımı olan şarkıcı, tiyatrocu, öğretmen, imam, çağrı merkezi çalışanlarında daha sıklıkla görülür. Kadınlarda erkeklere göre daha sıktır.

Ses teli nodülü tanısı nasıl konulur?
Sesinde netlik kaybı, pürüzlülük, havalılık, kısıklık ile ifade edilebilecek bozulma olan kişiler kulak burun boğaz doktoruna başvurduklarında ses telinin kamera ile muayenesinde (indirek laringoskopi) tanı konulur. Fakat unutulmaması gereken özellikle nodülün başlangıç döneminin pek çok başka hastalığın (polip, kanser vb.) başlangıç dönemine benzemesi nedeniyle bu ilk muayene sonrası tekrarlayan muayeneler yapılması gerekliliğidir.

Ses teli nodülü tedavisi nedir?
Ses teli nodülünün tedavisi, kişinin nodülün oluşumuna sebep olan yanlış ses kullanımı alışkanlıklarını değiştirmeye yönelik ses terapisidir. Nadir vakalarda cerrahi tedavi uygulanır.

Op.Dr.Ayşe Öznur Akidil   
Bakırköy Dr.Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Kliniği

Kullanım Şartları
 LookUs & Online Makale