Ana Sayfa : HASTA BİLGİLENDİRME : Ses Teli Polibi - Vokal Polip Nedir ? - Op.Dr.Ayşe Öznur Akidil

Ses Teli Polibi - Vokal Polip Nedir ? - Op.Dr.Ayşe Öznur Akidil

Ses teli polibi nedir?
Sağlıklı ses telleri, düzgün yüzeyli, kapandıklarında serbest yüzeyleri karşılıklı gelerek tam bir kapanma sağlayan yapılardır. Polipler de ses tellerinin üzerindeki çıkıntılardır fakat nodülden farkları içlerinin nodüle göre daha fazla sıvı ile dolu olmasıdır.

Ses teli polibi kimlerde görülür?
Polipler sesin yanlış kullanımına bağlı oluşabileceği gibi sigara, alkol tüketen, reflü bulguları olan, allerjisi olan, zararlı kimyasal maddelere maruz kalanlarda sıklıkla görülürler. Bu nedenle nodüllerdeki gibi sesini aktif kullananlar da olduğu gibi, zararlı kimyasalların kullanıldığı işyerlerinde çalışanlar, temizlik maddelerini yoğun kullanan işçiler ve ev hanımları, yemek yeme alışkanlıkları ve yapısal problemleri nedeniyle (mide fıtığı vb.) mide asidi reflüsü olanlar, özellikle alerjik astımı dolayısıyla ağızdan uygulanan ilaç kullananlar (ventolin vb. inhaler ilaçlar) risk altındadır.  

Ses teli polibi tanısı nasıl konulur?
Sesinde netlik kaybı, pürüzlülük, havalılık, kısıklık, boğukluk ile ifade edilebilecek bozulma olan kişiler kulak burun boğaz doktoruna başvurduklarında ses telinin kamera ile muayenesinde (indirek laringoskopi) tanı konulur.

Ses teli polibi tedavisi nedir?
Ses teli polibinin tedavisi, kişinin yukarıda bahsettiğimiz polip oluşumuna yatkınlığı artıran risk faktörlerinin ortadan kaldırılması ve ses terapisi ve nodüle göre daha sıklıkla cerrahi tedavidir.

Op.Dr.Ayşe Öznur Akidil            
Bakırköy Dr.Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Kliniği

Şub Rinoplasti Canlı Cerrahi Kursu
Adana Şehir Hastanesi Konferans Salonu
24
2024
Mar Allerjik Rinit 2024
İstanbul
5
2024
Kullanım Şartları
 LookUs & Online Makale