Ana Sayfa : HASTA BİLGİLENDİRME : Epiglottit Nedir ? - Op. Dr. Mehmet Akif Abakay

Epiglottit Nedir ? - Op. Dr. Mehmet Akif Abakay

Epiglottit gırtlağın üst kısmını oluşturan anatomik yapılarda oluşan yangıdır. Bu yangı çoğunlukla enfeksiyöz kökenli olmakla beraber travma, kostik madde ve immün yetmezlik sebebi ile de oluşabilir. Aşı programına Hemofilis İnfluenza Tip B’nin alınmasıyla çocuk hastalarda bu hastalığın görülme yaşında artma ve sıklığında azalma olmuştur.

Gırtlağın üst kısmında meydana gelen bu inflamasyon ( yangı) nedeniyle meydana gelen ödem nefes almada zorluk, yutma güçlüğü ve buna bağlı salya akması, hot patato ( ağızda sıcak patates var gibi) sesi oluşmasında sebep olabilir. Hastalarda ek olarak ateş, halsizlik, anksiyete, boğaz ağrısı ve stridor görülebilir. Hastalar genellikle  “tripod” ( Gövde önde, çene öne itilmiş, boyun arkaya eğilmiş)  pozisyonunda daha rahat nefes alabilmektedirler.

Hastalığın tanısında anamnez yanında yapılacak fizik muayene ve/veya radyolojik olarak ödemin tespit edilmesi tanıyı desteklemektedir.  Kan testleri ve kültürler tanı ve takipte yardımcı olabilmektedir.

Hastalığın tedavisinde ilk olarak hastanın güvenli nefes alabilmesi sağlanmaya çalışılmakta ve yakın takip edilmektedir. Bu aşamada hastaların yeterli oksijenizasyonu sağlayamadıkları görüldüğünde entübasyon veya trakeotomi yapılması gerekebilir.  Geniş spektrumlu antibiyotik tedavileri yanında bu ödemin azaltılmasına yönelik ek ilaç tedavileri de başlanmaktadır.   

Op. Dr. Mehmet Akif Abakay
Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
Kulak Burun Boğaz Baş ve Boyun Cerrahisi Kliniği
İstanbul

Mar Allerjik Rinit 2024
İstanbul
5
2024
Kullanım Şartları
 LookUs & Online Makale