Ana Sayfa : HASTA BİLGİLENDİRME : İşitme kaybı nedir? - Yrd. Doç. Dr. Selman Sarıca

İşitme kaybı nedir? - Yrd. Doç. Dr. Selman Sarıca

İşitme, dış ortamda bulunan ses dalgalarının kulak kepçesi, dış kulak yolu, kulak zarı  ve orta kulak kemikçikleri ile iç kulağa aktarılması, iç kulaktan da işitme sinirleri aracılığı ile işitme merkezine taşınması ile sağlanır.İşitme kaybı ise sesin iletiminde rol alan bölgelerde meydana gelen patolojiler nedeni ile çevredeki seslerin algılanamamasıdır.

İşitme kayıpları konuşma ve anlama becerileri bozukluklarına da neden olabileceğinden gelişimsel ve toplumsal sorunlara neden olmaktadır. İşitme kaybınız var ise aileniz ve çevrenizdeki insanlarla yaptığınız karşılıklı konuşmalar, telefon konuşmaları ve her türlü sosyal aktivite izlemek için bile çaba sarf etmeniz gerekebilir. Bu tür durumlarda işitme kaybı olan insanların büyük bir bölümü sosyal hayattan çekilirler ve kendilerini izole ederler. hayat kaliteleri gözle görülür şekilde düşer. Bu tür sorunların önlenmesi bu hastaların zamanında erken tanı konulması ve tedaviye yönlendirilmesi ile mümkündür.

Günlük yaşantınızda;

  • Konuşulanlarının tekrar edilmesini sık sık istiyor musunuz?
  • Televizyon seyrederken, radyo vb dinlerken sesi çevrenizdeki insanlara göre daha fazla açma ihtiyacı hissediyor musunuz?
  • Seslerin kaynağını tespit etmekte zorlanıyor musunuz?
  • Gürültülü ortamlarda konuşulanları anlamakta güçlük çekiyor musunuz?
  • Arka planda gürültü olduğunda veya aynı anda birden fazla kişi konuştuğunda konuşmaları takip etmekte zorlanıyor musunuz?
  • Göz kontağı kuramadığınız durumlarda konuşmaları duymakta ve anlamakta güçlük çekiyor musunuz?
  • Konuşmaları takip etmek zorunda olduğunuzda veya uzun süre dinlemek zorunda kaldığınızda strese girdiğinizi veya yorulduğunuzu hissediyor musunuz?

Yukarıda bahsedilen durumlardan herhangi birine evet cevabı veriyorsanız, işitme kaybı ile karşı karşıya olabilirsiniz. Bu durumda KBB uzmanınıza başvurmanız faydalı olacaktır.

Yrd.Doç.Dr.Selman Sarıca
Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
KBB AD
Kahramanmaraş

Şub Rinoplasti Canlı Cerrahi Kursu
Adana Şehir Hastanesi Konferans Salonu
24
2024
Mar Allerjik Rinit 2024
İstanbul
5
2024
Kullanım Şartları
 LookUs & Online Makale