Ana Sayfa : HASTA BİLGİLENDİRME : İşitme kayıplarında yapılacak tetkikler ve işitme kaybı tedavisi - Yrd. Doç. Dr. Selman Sarıca

İşitme kayıplarında yapılacak tetkikler ve işitme kaybı tedavisi - Yrd. Doç. Dr. Selman Sarıca

İşitme kayıplarında yapılacak tetkikler ve işitme kaybı tedavisi nelerdir?
İşitme kaybı sebebini belirlemede ilk yapılan işlem kulağın muayenesidir. Bu muayene sırasında dış kulak veya kulak zarındaki bir hastalık kolayca görülebilir. Kulak zarının görüntüsü özellikle orta kulak iltihaplarında olduğu gibi, orta kulağın durumu hakkında da bilgi verir. Muayenenin normal olduğu durumlarda, işitme kaybı sebebinin daha çok iç kulakla ilgili olabileceği düşünülür ancak bunu belirlemek için bazı tetkikler yapılır. Bu tetkiklerin en önemlisi odyometri denilen işitme ölçümleridir. Bu ölçümler bize işitme kaybının tipini (iletim, sensörinöral veya mikst), derecesini, hangi frekansların tutulduğunu gösterir. Elde edilen bilgiler işitme kaybının derecesi hakkında çok değerli bilgiler verir. Buradan elde edilen bilgilere göre diğer tetkiklerden hangilerinin yapılacağına karar verilir. Orta kulak basıncını ölçmek için timpanometri, kulak kemikçiklerindeki kireçlenmeleri gösterebilmek için stapes refleksi, özellikle iç kulakla ilgili işitme kaybının sebebini belirlemek için bilgisayarlı tomografi (BT) veya manyetik resonans (MR) tetkikleri yapılması gerekebilir.

Nasıl Tedavi Edilir?
İşitme kaybı bir hastalık olmayıp başka hastalıkların bir belirtisidir. Bu nedenle işitme kaybının tedavisi de altta yatan hastalığın tedavisiyle olmaktadır. Dış kulak yolundaki kulak kiri ya da yabancı cisimlerin tedavisi bunların çıkarılmasıdır. Orta kulak iltihapları genellikle antibiyotik ya da diğer ilaçlarla tedavi edilir. Kronik orta kulak iltihaplarında tedavi genellikle ameliyattır. Orta kulaktaki üzengi kemikçiğinin kiraçlemesine bağlı gelişen otoskleroz adı verilen hastalıkta üzengi kemiği çıkarılarak yerine protez takılır. Dış ve orta kulak problemleri medikal veya cerrahi yolla etkili bir biçimde düzeltilebilmektedir. Önerilen tedaviler geciktirilmemelidir. Eğer medikal ve cerrahi yöntem ile düzeltilemez ise işitme cihazları, orta kulak  implantı ya da kemik iletimli implant  ile kolaylıkla kompanse edilebilir. İç kulak ile ilgili işitme kayıplarında, işitme kaybı genellikle kalıcıdır. Bu tür hasarlar genellikle sesin işitme sinirine aktarılmasında sorun olmasından kaynaklanır. İç kulağa bağlı işitme kayıpları genellikle medikal olarak tedavi edilememektedir. Hafif, orta ve ileri derecedi işitme kayıpları için işitme cihazları veya orta kulak implantları sıklıkla çözüm olabilmektedir. ileri ve çok ileri derecedeki işitme kayıpları için ise koklear implant önerilmektedir. Ancak işitme cihazı kullanımı ile işitme düzelmektedir. Mikst tip işitme kaybı hem iç hem de dış veya orta kulaktaki sorunlardan kaynaklandığı için tedavisinde ilaç tedavisi, ameliyat, işitme cihazı, orta kulak implantı ya da kemik iletimli implant bulunmaktadır. Ancak tümöre bağlı işitme kayıplarında, işitme feda edilerek tümörün çıkarılması gerekebilir.

Yrd.Doç.Dr.Selman Sarıca
Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
KBB AD
Kahramanmaraş

Kullanım Şartları
 LookUs & Online Makale